Olsztyn. Apelacja ws. odszkodowania dla byłego prezydenta Czesława Małkowskiego

Polska
Olsztyn. Apelacja ws. odszkodowania dla byłego prezydenta Czesława Małkowskiego
Polsat News
Prezydent Olsztyna Czesław Małkowski

Od wyroków olsztyńskiego sądu okręgowego, który przyznał byłemu prezydentowi Olsztyna Czesławowi Małkowskiemu 2,3 mln zł za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie, wpłynęły apelacje. Ma rozpoznać je Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

- Jedna apelacja została złożona przez pełnomocnika reprezentującego Skarb Państwa (reprezentowany przez prezesa SO w Olsztynie), a druga została wniesiona przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie - poinformowała rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Marta Banaś-Grabek.

 

Z kolei pełnomocnik b. prezydenta mec. Marek Gawryluk powiedział, że nie będzie składał apelacji w imieniu swojego klienta. - Akceptujemy wyrok sądu I instancji - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Chorwacja. Policjant z Polski uratował 20-letnią turystkę przed gwałtem

 

Przed miesiącem SO w Olsztynie zasądził od Skarbu Państwa na rzecz byłego prezydenta miasta ponad 294 tys. zł odszkodowania i 2 mln zł zadośćuczynienia. Dotyczyło to wniosku o rekompensatę za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w sprawie karnej, w której Małkowski został prawomocnie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki. Czesław Małkowski żądał od Skarbu Państwa prawie 2,8 mln zł.

Byłego prezydenta Olsztyna uniewinniono po 14 latach

Samorządowca zatrzymano 28 lutego 2008 roku i po postawieniu zarzutów aresztowano. W areszcie przebywał do 26 września 2008 roku. Został ostatecznie uniewinniony po 14 latach.

 

ZOBACZ: Niemcy. Prasa: Koktajle gwałtu na letniej imprezie parlamentarzystów SPD. Ofiarami osiem kobiet

 

W pierwszym procesie, który toczył się przed Sądem Rejonowym w Ostródzie, były prezydent został skazany na pięć lat więzienia. Wyrok uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd w grudniu 2018 roku uniewinnił Małkowskiego. Uniewinniający wyrok utrzymał w grudniu 2019 roku SO w Olsztynie. Późniejsze kasacje zostały oddalone. 

mbl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie