Niszczyciele czołgów Ottokar Brzoza dla wojska. W środę Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowę

Polska
Niszczyciele czołgów Ottokar Brzoza dla wojska. W środę Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowę
Twitter/MBDA
W 2023 r. wykonawca dostarczy pierwsze prototypowe egzemplarze

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w środę rano zatwierdzi umowę na dostawę niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza dla Wojska Polskiego - zapowiedział resort obrony.

MON wskazał, że przedmiotem umowy ramowej na realizację programu Ottokar Brzoza jest pozyskanie bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów. Jej stronami są Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum PGZ-OTTOKAR, w skład którego wchodzą również: Huta Stalowa Wola, Mesko oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne.

Pierwsze Ottokary w 2023 r. 

Kontraktowanie umów wykonawczych zakończy się w przyszłym roku, a w 2023 r. wykonawca dostarczy pierwsze prototypowe egzemplarze niszczycieli czołgów.

 

Resort podał, że podstawowym zadaniem niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza będzie niszczenie celów opancerzonych z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych, w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy.

 

ZOBACZ: Czołgi Abrams. Mariusz Błaszczak: Są już w Polsce. Będziemy dysponowali potężną siłą

 

"W skład modułów, oprócz niszczycieli czołgów i wozów towarzyszących, wejdą również przeciwpancerne pociski kierowane oraz pakiety szkoleniowe i logistyczne. Planuje się, że wszystkie wozy zostaną oparte o pojazdy dostarczone przez polski przemysł. W roli efektora systemu planowane jest wykorzystanie przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone" - poinformował MON.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie