Wojna w Ukrainie. Brytyjczyk czeka na karę śmierci. Rosjanie zmusili go do śpiewania swojego hymnu

Świat
Wojna w Ukrainie. Brytyjczyk czeka na karę śmierci. Rosjanie zmusili go do śpiewania swojego hymnu
AP/Associated Press/East News
Brytyjczyk Aiden Aslin został skazany na śmierć przez sąd w Donieckiej Republice Ludowej

Brytyjczyk Aiden Asling, skazany na karę śmierci w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej, został nagrany w swojej celi podczas śpiewania rosyjskiego hymnu. Wideo, które krąży po sieci, pochodzi z rosyjskiej telewizji.

Na początku czerwca 28-letni Aiden Aslin, wraz z innym brytyjskim obywatelem Shaunem Pinnerem i Marokańczykiem Saaudunem Brahimem zostali skazani na karę śmierci przez sąd tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) za rzekomą działalność najemniczą i próbę obalenia jej władz.

 

Obaj Brytyjczycy z powodów osobistych są od kilku lat związani z Ukrainą. Aslin miał wkrótce poślubić ukraińską narzeczoną, z którą od kilku lat mieszkał w Ukrainie. Brytyjczycy walczyli w regularnych siłach zbrojnych tego kraju, zatem - jak podkreśla brytyjski rząd - powinni być traktowani jako jeńcy wojenni. 

Mimo tego Aslin został skazany na karę śmierci poprzez rozstrzelanie i obecnie przebywa w więziennej celi, czekając na wykonanie wyroku. Teraz w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ze skazanym, który śpiewa hymn Federacji Rosyjskiej. Spekuluje się, że Aslin zrobił to w celu złagodzenia wyroku. 

Śmierć Brytyjczyka w areszcie

Wideo to fragment wywiadu, który John Dougan miał przeprowadzić ze skazanym. Dougan to były amerykański policjant z Florydy. Obecnie przebywa w Rosji jako zbieg poszukiwany przez FBI. Jest też znany ze swoich poglądów politycznych - wspierania Władimira Putina i działania na rzecz rosyjskiej propagandy. Wywiad został wyemitowany w całości w rosyjskiej telewizji.

 

ZOBACZ: Warszawa: Manifestacja przed rosyjską ambasadą. "Rosja jest państwem terrorystycznym"

 

W upublicznionym nagraniu widać, jak Dougan uśmiecha się, podczas gdy Aslin śpiewa rosyjski hymn.

 

Wideo dostarcza pewnych dowodów na to, że Aslin nadal żyje. W sieci pojawiło się kilka dni po tym jak rozpowszechniono informację o śmierci 45-letniego Brytyjczyka Paula Ureya. Został on również schwytany przez prorosyjskich bojowników, podczas gdy działał jako pracownik pomocy humanitarnej w Ukrainie. Jak przekazała DRL, Urey zmarł w niewoli z powodu "licznych chorób i stresu".

jsd/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie