Wywiad USA: Iran dostarczy Rosji znaczną liczbę dronów

Świat
Wywiad USA: Iran dostarczy Rosji znaczną liczbę dronów
PAP/EPA/SHAWN THEW
Na zdjęciu: Jake Sullivan, doradca Joe Bidena

- Stany Zjednoczone mają informacje, że Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie - powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak uściślił, rząd w Teheranie dostarczy Moskwie "znaczną liczbę dronów, w tym także uzbrojonych". Amerykanie ustalili też, że Irańczycy wyszkolą Rosjan z użytkowania tych bezzałogowych statków powietrznych.

Jak stwierdził Sullivan, amerykański wywiad dowiedział się, że rząd irański przygotowuje się do dostarczenia Rosji "nawet kilkuset dronów, w tym bezzałogowych samolotów bojowych, w bardzo krótkim czasie".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Maria Alochina z Pussy Riot: Mamy nowego Hitlera w Rosji

 

Dodał, że Iran przygotowuje się do szkolenia żołnierzy rosyjskich "w zakresie obsługi tych dronów, a pierwsze szkolenia miały już rozpocząć się na początku lipca".

Drony istotną bronią podczas wojny w Ukrainie

Agencja AFP przypomniała, iż irańskie drony były już wykorzystywane przez jemeńskich rebeliantów Huti w atakach na cele w Arabii Saudyjskiej.

 

Dodała, że drony odgrywają ważną rolę podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, m.in. w operacjach rozpoznawczych oraz w atakach rakietowych i bombardowaniach.

Sullivan: USA chcą zapewnić Ukraińcom jak najmocniejszej pozycji w bitwie

Według doradcy prezydenta Joe Bidena Rosja w znacznej mierze nie zrealizowała swoich celów na Ukrainie, m.in. nie udało jej się zająć stolicy kraju, Kijowa, i doprowadzić do likwidacji państwa ukraińskiego.

 

ZOBACZ: Marija Zacharowa odpowiada na słowa Lecha Wałęsy. Porównuje go do Rzeźnika z Rostowa

 

Jake Sullivan podkreślił, że podstawowym celem strategii USA jest "zapewnienie Ukraińcom jak najmocniejszej pozycji na polu bitwy, tak aby mieli silną pozycję w negocjacjach z Rosją, gdy nadejdzie dyplomacja".

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie