Wojna w Ukrainie. Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie Polaków

Świat
Wojna w Ukrainie. Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie Polaków
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski w Ukrainie - poinformowało w poniedziałek biuro prezydenta Ukrainy.

Ustawa, której projekt skierował do Rady Najwyższej prezydent, nosi nazwę "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy".

 

Jak podkreślono, projekt ustawy o "prawnych i socjalnych gwarancjach" dla obywateli Polski w Ukrainie to znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej oraz realizacja zasady wzajemności.

Polacy otrzymają prawo do pracy w Ukrainie

Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy projekt przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy, licząc od dnia przyjęcia ustawy. Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych w Ukrainie. Przewidziano też pewne wypłaty socjalne.

 

Wcześniej w poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda poinformował o skierowaniu przez prezydenta Zełenskiego do parlamentu projektu ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu w Ukrainie. - Dzisiaj Ukraina poprzez ten akt i poprzez gest prezydenta składa symboliczne zaproszenie: "Wy jesteście tutaj na szczególnych prawach witani". Niechże to też będzie dla nas jakimś znakiem, w tych wszystkich sprawach, o których mówić często trudno - powiedział Andrzej Duda.

Przemyśl z tytułem Miasta-Ratownika

Wołodymyr Zełenski nadał także miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta-Ratownika

 

W komunikacie podkreślono, że tytuł przyznano za "bezprecedensową solidarność miejscowych władz, mieszkańców i wolontariuszy Przemyśla z ukraińskim narodem, wszechstronną ogromną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli do opuszczenia ojczyzny wskutek zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, oraz silne wsparcie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności".

 

Pod koniec maja prezydent Ukrainy uhonorował tym tytułem Rzeszów.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rzeszów z tytułem "miasta-ratownika". Zełenski: wyrażam wdzięczność

 

- Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy - miasto-ratownik - dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co niemożliwe, aby nam dopomóc - mówił wówczas Zełenski.

 

- W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu miastu-ratownikowi - dodał.

Prezydent Zełenski: Do Polski mamy ogromne zaufanie

- Osiągnęliśmy w stosunkach z Polską najwyższy poziom zaufania i współpracy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wniesiony tego dnia do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie dla obywateli Polski na Ukrainie. Prezydent zaapelował do deputowanych o maksymalnie sumienne podejście do skierowanego projektu.

ac/an/mbl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie