Wielka Brytania. Zmarł Monty Norman. Skomponował motyw przewodni do filmów o Jamesie Bondzie

Świat
Wielka Brytania. Zmarł Monty Norman. Skomponował motyw przewodni do filmów o Jamesie Bondzie
Kirsty Wigglesworth/Press Association/East News
Temat przewodni, który był wykorzystany we wszystkich 24 następnych filmach z serii, przyniosły Normanowi największą sławę

W wieku 94 lat zmarł Monty Norman, brytyjski kompozytor muzyki filmowej, znany przede wszystkim jako autor tematu przewodniego do filmów o Jamesie Bondzie. Był także twórcą ścieżki dźwiękowej do pierwszego filmu z serii - "Dr No".

"Ze smutkiem dzielimy się wiadomością, że Monty Norman zmarł 11 lipca 2022 roku po krótkiej chorobie" - przekazała jego rodzina w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej kompozytora.

 

Norman zaczął karierę muzyczną w latach 50. jako wokalista w kilku big bandach, ale pod koniec dekady zamienił śpiewanie na komponowanie. Tworzył piosenki m.in. dla Cliffa Richarda i pierwszej brytyjskiej gwiazdy rock'n'rolla, Tommy'ego Steele'a, a także do musicali.

 

ZOBACZ: Sceny najnowszego Bonda zostaną ponownie nakręcone. Powodem lokowanie produktu

 

To właśnie ze względu na sukcesy musicalowe Normana, producenci Harry Saltzman i Albert Broccoli zwrócili się do niego z propozycją stworzenia ścieżki dźwiękowej do "Dr No".

Twórca motywu z Bonda 

Temat przewodni, który był wykorzystany we wszystkich 24 następnych filmach z serii, przyniosły Normanowi największą sławę. Co ciekawe, Saltzman i Broccoli wcale nie byli zadowoleni z pierwotnej wersji tematu przewodniego i zwrócili się do Johna Barry'ego - późniejszego twórcy ścieżek dźwiękowych do 11 filmów o Bondzie - o jego przearanżowanie. W efekcie Barry'emu wielokrotnie błędnie przypisywano autorstwo także tematu przewodniego.

 

"Dr No" był jedynym filmem z serii, do którego muzykę skomponował Norman. Po nim wrócił do musicali. W 1982 r. otrzymał najważniejszą londyńską nagrodę teatralną, Laurence Olivier Award, w kategorii najlepszy nowy musical za "Poppy".

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie