Rynek materiałów budowlanych. Wzrost cen nawet o 32 procent

Biznes
Rynek materiałów budowlanych. Wzrost cen nawet o 32 procent
Polsat News
Kielce. Robotnicy na budowie

W czerwcu ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o niemal 32 procent w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku - wynika z comiesięcznej analizy trendów cenowych wykonanej przez Grupę PSB. Maleje natomiast sprzedaż mieszkań z rynku pierwotnego - ostatnie dane mówią nawet o ponad 40-procentowym spadku.

- Jeżeli przyjrzymy się poszczególnym produktom budowlanym, to ten wzrost plasuje się od kilkunastu do nawet 62 procent. Ten najwyższy pułap odnotowano przy materiałach do termoizolacji budynków - mówi reporterka Polsat News Karolina Ziewiecka.


Zdaniem pracowników sklepów budowlanych, to właśnie latem właściciele domów decydują się na termoizolację swoich budynków. Jednak w tym roku klientów poszukujących tego typu materiałów jest niewielu, a sprzedaż stanęła w miejscu.


- Coraz więcej klientów pojawia się takich, którzy coraz częściej zaczynają sprawdzać ceny i robią tzw. turnusy od hurtowni do hurtowni sprawdzając ceny. I myślę, że już w tym momencie kilkukrotnie zastanawiają się nad tym, kiedy wydać pieniądze, czy coś kupić, czy czegoś nie kupić - mówi Marta Wzorek z Hurtowni Materiałów Budowlanych Medbud Kielce.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. Prezydent Andrzej Duda mówi o "zaciskaniu zębów". Donald Tusk odpowiada

"Każdy boi się tego, co będzie"

Jednocześnie 15 deweloperów notowanych na warszawskiej giełdzie w drugim kwartale 2022 roku znalazło nabywców jedynie na 4237 lokali, co stanowi 41 procent mniej sprzedanych mieszkań w roku ubiegłym. Zgodnie z wyliczeniami portalu rynekpierwotny.pl, w porównaniu z poprzednim kwartałem sprzedaż na rynku nieruchomości spadła o 16 procent.

 

WIDEO: Zobacz relację reporterki Polsat News

 

- Coraz mniej jest klientów indywidualnych, którzy budują domki jednorodzinne. Myślę, że jeżeli chodzi o takich typowych deweloperów kieleckich również jest ich już trochę mniej z racji tego, że każdy zastanawia się czy wznosić mury, czy jednak nie. Ceny akurat są tak niestabilne, że każdy boi się tego, co będzie - analizuje Wzorek.

 

Na szczęście nie wszystko drożeje. Tańsza o niemal 50 procent jest stal, której cena mocno podskoczyła z początkiem roku. Wciąż jeszcze nie przekłada się to na niższy koszt materiałów budowlanych, w produkcji których stal jest potrzebna.

map / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie