Protest rolników w Holandii. Policja oddała strzały

Świat
Protest rolników w Holandii. Policja oddała strzały
PAP/EPA/ROB ENGELAAR (Zdj. poglądowe)
Protest rolników w Holandii

Podczas protestu rolników na autostradzie w mieście Heerenveen w Holandii policja oddała strzał. Jak poinformowano, nikt nie został ranny, a pocisk trafił w ciągnik. Aresztowane zostały trzy osoby, wśród nich 16-latek. - Nie rozumiem, dlaczego policjanci strzelali do niego, a nie w opony, przecież on mógł umrzeć - przekazała matka zatrzymanego chłopaka.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania i zdjęcia, na których widać, jak jeden z funkcjonariuszy podczas protestu rolników w Heerenveen w Holandii we wtorek wieczorem oddaje strzał w kierunku ciągnika. 


Według policji, była to odpowiedź na "niebezpieczną sytuację". Strzał padł, gdy rolnicy próbowali ominąć policyjną blokadę i przedostać się na autostradę. 

Jak podała policja, pocisk trafił w ciągnik i nikt nie został ranny. Z oświadczenia holenderskiej policji wynika, że po zdarzeniu Krajowy Wydział Śledczy rozpoczął śledztwo.

 

Minister sprawiedliwości zapowiedziała na Twitterze powołanie specjalnej komisji, która ma zbadać "incydent z użyciem broni".

Wśród zatrzymanych jest 16-latek

W środę po południu rolnicy zgromadzili się przed komisariatem policji w Leeuwarden w północnej Holandii, w którym znajdują się aresztowani rolnicy. Jak donoszą media, wśród aresztowanych jest 16-latek, w stronę którego miał paść strzał. 

 

- Nie rozumiem, dlaczego policjanci strzelali do niego, a nie w opony, przecież on mógł umrzeć - powiedziała dziennikowi "Algemeen Dagblad" matka zatrzymanego chłopca.

 

Według świadków zdarzenia, policjant oddał strzał na oślep a traktor próbował odjechać. 

 

 

Protest rolników w Holandii  

W Holandii od poniedziałku 4. lipca rozpoczął się protest rolników przeciw rządowej polityce ograniczenia emisji tlenku azotu. Rolnicy m.in. blokują centra dystrybucyjne w związku z czym, w niektórych sieciach sklepów zaczyna brakować towarów. 

 

Rolnicy zapowiadają kontynuację protestu. Mają także rozszerzyć go o blokowanie dojazdów do lotnisk

anw/prz / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie