USA. Rolnicy z Kansas zmagają się z suszą. Wysokie temperatury zabiły tysiące krów

Świat
USA. Rolnicy z Kansas zmagają się z suszą. Wysokie temperatury zabiły tysiące krów
flickr/jim stephens
USA. Susza zabija tysiące krów

Intensywnym upałom, które nawiedziły w miniony weekend Kansas, przypisuje się śmierć tysięcy sztuk bydła. Informował o tym w czwartek stanowy Departament Zdrowia i Środowiska. Temperatura sięgała tam ok. 38 stopni Celsjusza. Kansas jest jednym z głównych producentów bydła w USA. Prawie cała zachodnia część stanu jest obecnie dotknięta upałami.

- Departament Zdrowia i Środowiska (DHE) w Kansas zna co najmniej 2000 przypadków śmierci bydła, które miały miejsce w południowo-zachodniej części stanu Kansas - powiedział amerykańskiemu radiu publicznemu (NPR), dyrektor ds. komunikacji Matt Lara dodając, że zaistniałe warunki "utrudniały krowom chłodzenie się".

 

ZOBACZ: Słowacja. Niedźwiedź zaatakował ratownika górskiego. Mężczyzna zdołał uciec na drzewo

 

Według obserwatorów skalę strat trudno jest ocenić. Dane DHE odzwierciedlają tylko przypadki podane przez gospodarstwa, które zwróciły się o pomoc w usunięciu zwłok zwierząt.

USA. Rolnicy zmagają się z suszą

Potwierdził to stanowy Departament Rolnictwa. Jak zauważył jego rzecznik "kilka czynników pogodowych doprowadziło do stresu cieplnego u bydła". Ponieważ jednak hodowcy nie są zobowiązani do zgłaszania strat, nie wiadomo, ile zwierząt padło ofiara upałów. Wartość każdego szacuje się na dwa tys. dolarów

 

Kansas jest jednym z głównych producentów bydła w Ameryce. Prawie cała zachodnia część stanu jest obecnie oceniana jako nienormalnie sucha lub dotknięta suszą.

 

ZOBACZ: USA. Strzelanina w Alabamie. Jedna osoba nie żyje, są ranni

 

"Nowe zagrożenia pojawiają się, gdy rolnicy z regionu Wielkich Równin już zmagają się z suszą i silnymi wiatrami, a także ze zwiększonym ryzykiem związanym z pożarami" - zauważyło NPR.

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie