W. Brytania. Ministrowie Sunak i Javid złożyli rezygnację. Opuszczają rząd Borisa Johnsona

Świat
W. Brytania. Ministrowie Sunak i Javid złożyli rezygnację. Opuszczają rząd Borisa Johnsona
PAP/EPA/Chris J. Ratcliffe / POOL
Premier W. Brytanii Boris Johnson

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak oraz minister zdrowia Sajid Javid złożyli we wtorek rezygnację. Obaj zasugerowali, że utracili zaufanie do premiera Borisa Johnsona. To najpoważniejszy kryzys w trwających niemal trzy lata rządach Johnsona.

"Opinia publiczna słusznie oczekuje, że rząd będzie kierowany właściwie, kompetentnie i poważnie. Rozumiem, że może to być moja ostatnia praca ministerialna, ale wierzę, że te standardy są warte walki i dlatego składam rezygnację" - oświadczył Sunak, który o swojej rezygnacji poinformował kilka minut po Javidzie, którego w lutym 2020 roku zastąpił na stanowisku ministra finansów.

 

 

"Z ogromnym żalem muszę powiedzieć, że nie mogę już z czystym sumieniem, kontynuować służby w tym rządzie. (...) Ton, jaki nadajesz jako lider i wartości, które reprezentujesz, są odzwierciedleniem twoich kolegów, twojej partii i ostatecznie kraju. Konserwatyści w swoim najlepszym wydaniu są postrzegani jako chłodni decydenci, kierujący się silnymi wartościami. Może nie zawsze byliśmy popularni, ale byliśmy kompetentni w działaniu w interesie narodowym. Niestety, w obecnych okolicznościach opinia publiczna dochodzi do wniosku, że nie jesteśmy teraz ani jednym, ani drugim" - napisał Javid w liście do Johnsona.

 

Obie rezygnacje złożone zostały kilka minut po tym, jak Johnson udzielił wywiadu, w którym przyznał, że nie powinien był w lutym mianować posła Chrisa Pinchera na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby dbającej o dyscyplinę w klubie parlamentarnym, w związku z doniesieniami o tym, że od dawna dopuszczał się molestowania seksualnego mężczyzn.

Powodem rezygnacji skandal obyczajowy

Rezygnacja ministrów ma związek z aferą wokół Christophera Pinchera, posła Partii Konserwatywnej kierowanej przez Johnsona. Polityk był odpowiedzialny za dyscyplinę w ugrupowaniu, lecz na jaw wyszło, że miał molestować seksualnie dwóch mężczyzn - podała agencja Reutera. 

 

Pincher przyznał się do "niewłaściwych zachowań", ale wówczas pojawiły się doniesienia o jego kolejnych występkach. Po kilku dniach okazało się dodatkowo, że Boris Johnson awansował go, pomimo że wiedział o oskarżeniach wobec polityka.

 

ZOBACZ: Atak hakerski na konta brytyjskiej armii w mediach społecznościowych

 

Reuters przypomina, że zarówno Sunak, jak i Javid wcześniej publicznie wspierali Johnsona po tym, jak media informowały o imprezach w rezydencji premiera na Downing Street organizowanych w trakcie lockdownów. Obaj uczestniczyli we wspomnianych imprezach.

 

 

Sunak i Javid są drugim i trzecim członkiem rządu Johnsona składającym rezygnację po wybuchu pod koniec 2021 roku afery w związku z alkoholowymi imprezami na Downing Street w czasie restrykcji covidowych. W czerwcu, po fatalnych dla Partii Konserwatywnej porażkach w wyborach uzupełniających w dwóch okręgach, rezygnację złożył jej przewodniczący Oliver Dowden.

 

Jednak wtorkowe rezygnacje, w tym zwłaszcza Sunaka, mają nieporównanie większy kaliber i mogą oznaczać, że z obecnych problemów Johnson nie zdoła się już podnieść. Johnson objął stanowisko lidera Partii Konserwatywnej i premiera w drugiej połowie lipca 2019 roku.

 

jsd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie