Rosja "wyczerpie swoje zasoby". Boris Johnson przedstawił dane wywiadowcze

Świat
Rosja "wyczerpie swoje zasoby". Boris Johnson przedstawił dane wywiadowcze
Wikimedia Commons/U.K. Prime Minister
Boris Johnson

W ciągu najbliższych kilku miesięcy osłabnie tempro rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazał Boris Johnson. Premier Wielkiej Brytanii mówił o danych wywiadowczych brytyjskich służb. Zasoby rosyjskiej armii w najbliższym czasie mogą być na wyczerpaniu.

Brytyjski premier w środę udzielił wywiadu czterem europejskim gazetom: francuskiej "Le Monde", włoskiej "Corriere della Serra", hiszpańskiej "El Mundo" i niemieckiej "Sueddeutsche Zeitung".

 

W rozmowie zaznaczył, że siły rosyjskie posuwają się naprzód w Donbasie, siejąc zniszczenie, ale kosztem żołnierzy i broni.

 

"Nasza służba wywiadu obronnego uważa jednak, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy Rosja może dojść do punktu, w którym nie będzie miała już żadnego impetu, ponieważ wyczerpie swoje zasoby" - powiedział Johnson.

 

ZOBACZ: Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej: Rosja może całkowicie odciąć dopływ gazu do Europy

 

"W takim razie musimy pomóc Ukraińcom odwrócić dynamikę. Będę o to apelował na szczycie G7 w Niemczech" – zapowiedział szef brytyjskiego rządu. "O ile Ukraińcy są w stanie rozpocząć kontrofensywę, należy ją wesprzeć. Sprzętem, którego od nas oczekują" - dodał.

Jak zakończy się wojna?

Zapytany, co miałoby się wydarzyć po ewentualnym zwycięstwie Ukrainy, odpowiedział: "Przynajmniej odzyskamy status quo sprzed 24 lutego, a rosyjskie wojska zostaną wyparte z zaatakowanych przez nie obszarów".

 

Johnson przyznał jednak, że obawia się "ryzyka zmęczenia" ludności w Europie wojną na Ukrainie. "Rzeczywiście istnieje ryzyko, że ludzie stracą z oczu fakt, iż jest to absolutnie niezbędna walka o nasze wartości. Myślę o inflacji w naszych krajach, o kosztach energii, żywności, które niewątpliwie wpływają na cierpliwość naszych społeczeństw. Mimo to musimy nadal pomagać Ukraińcom w stawianiu oporu" - oświadczył.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie