USA: Sara Kruzan zabiła swojego oprawcę. Na ułaskawienie czekała prawie 30 lat

Świat
USA: Sara Kruzan zabiła swojego oprawcę. Na ułaskawienie czekała prawie 30 lat
pixabay/Pavlofox
Kilkanaście lat w więzieniu i kilkadziesiąt z "zabójstwem" w aktach

Prawie 27 lat od wyroku skazującego - tyle na ułaskawienie od gubernatora Kalifornii czekała Sara Kruzan. Jako nastolatka Kruzan zabiła stręczyciela, który zmuszał ją do prostytucji i latami znęcał się nad nią. Przed sądem odpowiadała jako osoba dorosła.

We wrześniu 1995 r. Sara Kruzan została skazana na dożywocie bez możliwości przedterminowego zwolnienia. Sąd uznał, że kobieta jest winna zabójstwa George'a Gilberta Howarda, który porwał ją i zmuszał do prostytucji, gdy dziewczynka miała zaledwie 11 lat.

 

ZOBACZ: Kraków. 47-latek podawał się za policjanta i oszukiwał prostytutki

 

W wieku 13 lat Kruzan była przekonana, że poznała "miłość swojego życia". Mężczyzna o imieniu Johnny namówił ją do ucieczki i obrabowania stręczyciela. "Coś jednak poszło nie tak, a nastolatka zastrzeliła Howarda w apartamencie w tanim motelu, broniąc się przed napaścią seksualną. Była na tyle przerażona sytuacją, że uciekła z miejsca zdarzenia boso, zostawiając torebkę" - opisywał "Los Angeles Times".

 

Podczas procesu sąd odmówił dopuszczenia jakichkolwiek dowodów na to, że kobieta była ofiarą znęcania się i wykorzystywania seksualnego. "Kruzan przez lata uważana była za dziecięcą prostytutkę i morderczynię, która okradła i zabiła swojego alfonsa" - dodali dziennikarze.

Ułaskawienie po kilkudziesięciu latach

Po 2010 r. regularnie zmniejszano wyrok Kruzan. Jako pierwszy zrobił to ówczesny gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger, który zmienił karę dożywocia na 25 lat więzienia. Z kolei w 2013 r. Kruzan wyszła na wolność po zmniejszeniu wysokości kary do 19 lat pozbawienia wolności. Kobieta spędziła łącznie 18 lat w areszcie i więzieniu.

 

ZOBACZ: W Katalonii ułaskawiono czarownice. Krytycy sugerują rządowi, by zajął się współczesnymi problemami

 

Mimo, że od blisko 10 lat Kruzan przebywa na wolności, to wyrok za zabójstwo uniemożliwiał jej normalne funkcjonowanie. Kobieta ma problemy ze znalezieniem pracy i mieszkania. To właśnie m.in. dlatego gubernator Kalifronii Gavin Newsom zdecydował się ułaskawić kobietę.

 

 

- Dostarczyła dowody na to, że prowadzi uczciwe życie. Wykazała pełną zdolność do przywrócenia jej praw publicznych i obowiązków obywatelskich - przekazał gubernator w decyzji.

bas / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie