Mariusz Błaszczak podpisał umowę na bezzałogowe wieże dla transporterów Rosomak

Polska
Mariusz Błaszczak podpisał umowę na bezzałogowe wieże dla transporterów Rosomak
Twitter/MON
Sprzęt został zaprojektowany przez polski przemysł zbrojeniowy

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na 70 bezzałogowych wież do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 został skonstruowany w Polsce. Dostawy mają rozpocząć się wcześniej niż planowano.

- Sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią dopiero za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach, okazało się że HSW jest w stanie pierwsze egzemplarze wieży wyprodukować już w przyszłym roku, to jest bardzo dobra wiadomość - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Hucie Stalowa Wola.

 

"To naprawdę silne uzbrojenie"

Wartość kontraktu to 700 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum HSW i WB Electronics, które ma dostarczyć zdalnie sterowane wieże z armatą 30 mm i sprzężonym z nią karabinem maszynowym 7,62 mm. Dodatkowym uzbrojeniem jest podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

 

- A więc jest to uzbrojenie naprawdę silne, które daje przewagę na polu walki - powiedział Błaszczak.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak o artykule Politico: Przesmyk suwalski jest dostatecznie chroniony

 

- Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w broń nowoczesną, żeby w ten sposób odstraszało agresora poprzez to, że nasi żołnierze są świetnie wyszkoleni, że fantastycznie współpracują z żołnierzami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkim wojsk Stanów Zjednoczonych - mówił Błaszczak.

 

Minister przypomniał potwierdzenie na szczycie NATO przez prezydenta USA przeniesienia do Polski głównego dowództwa V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych.

msm/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie