Mariusz Błaszczak o artykule Politico: Przesmyk suwalski jest dostatecznie chroniony

Polska
Mariusz Błaszczak o artykule Politico: Przesmyk suwalski jest dostatecznie chroniony
Twitter/Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak

Przesmyk suwalski jest "dostatecznie chroniony", m.in. przez jednostki NATO - zapewnił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas wtorkowej konferencji prasowej. Szef resortu obrony odniósł się do publikacji Politico, gdzie przesmyk suwalski określono mianem "najniebezpieczniejszego miejsca na Ziemi".

- Przesmyk suwalski jest dostatecznie chroniony przez wojska sojusznicze i polskie, które dzięki zdolności do współdziałania odstraszają potencjalnego napastnika - zapewnił wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

 

Uściślił, że chodzi o tzw. wysuniętą wzmocnioną obecność NATO, jak i "poprzez fakt rozbudowy, rozwoju jednostek tworzących 16. Dywizję Zmechanizowaną".

 

Przypomniał, że inicjatywę wysuniętej obecności wschodnich obrzeżach Sojuszu zatwierdził szczyt w Warszawie w 2016 roku. Zaznaczył, że on sam jako szef MON skupiał się na rozbudowie jednostek rozlokowanych na wschodniej flance - powołaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej i rozwijaniu 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Przesmyku bronią "najlepsze jednostki Wojska Polskiego"

Dodał, że przesmyk suwalski to głównie rejon odpowiedzialności 16. Dywizji, szczególnie należącej do niej 15. Brygady Zmechanizowanej, "która należy do najlepszych jednostek Wojska Polskiego w sensie doświadczeń związanych z budową interoperacyjności z wojskami sojuszniczymi".

 

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana stacjonuje i ćwiczy z tworzącymi grupę bojowa NATO w Polsce siłami amerykańskimi, brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: Siódmy pakiet sankcji potrzebny jak najszybciej

 

- Ważny element budowy sytemu bezpieczeństwa, odporności w tej części naszego kraju to współpraca z Litwą – zaznaczył nowo mianowany wicepremier.

Błaszczak: Podstawowe zadanie to odstraszenie agresora

Przypomniał że w Elblągu znajduje się natowskie Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, koordynujące działania czterech batalionowych grup bojowych NATO rozmieszczonych w ramach eFP w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

 

Jak dodał, wśród jednostek afiliowanych do dowództwa w Elblągu są 15. Brygada Zmechanizowana i litewska brygada Żelazny Wilk (Geležinis Vilkas), które "wspólnie ćwiczą, wspólnie budują interoperacyjność, która jest niezwykle istotna, jeśli chodzi o odstraszanie".

 

- Bo naszym podstawowym zadaniem jest odstraszenie agresora, niedopuszczenie do tego, żeby agresor przekroczył granice, wkroczył na tereny państwa polskiego - dodał.

 

Przed kilkoma dniami portal Politico, powołując się na zachodnich planistów wojskowych, napisał, że w razie starcia między Rosją a NATO przesmyk suwalski prawdopodobnie byłby "pierwszym punktem kontaktu". Przesmyk suwalski to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, łączący Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, zarazem oddzielający należący do Rosji Obwód Kaliningradzki od Białorusi.

jk/wka / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie