Cmentarz polskich żołnierzy AK w Mikuliszkach zniszczony. MSZ: To bezprecedensowy akt bestialstwa

Świat
Cmentarz polskich żołnierzy AK w Mikuliszkach zniszczony. MSZ: To bezprecedensowy akt bestialstwa
Facebook/Marek Zaniewski
Cmentarz polskich żołnierzy AK na Białorusi zniszczony

O zrównaniu z ziemią kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi poinformował portal polonijny "Głos znad Niemna". "To bezprecedensowy akt bestialstwa i niewytłumaczalne podważenie wzajemnych zobowiązań Polski i Białorusi w zakresie ochrony miejsc pamięci" - oświadczyło MSZ. Charge d’affaires Polski na Białorusi złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach.

Portal podał, że nie pozostał żaden z 22 krzyży postawionych w miejscu pamięci żołnierzy AK, poległych w 1944 roku.

 

"Z oburzeniem przyjmujemy doniesienia o zniszczeniu polskiej kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim" - podkreśliło polskie MSZ.

 

Resort dyplomacji oświadczył, że Polska potępia wszelkie akty bezczeszczenia pamięci żołnierzy, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w obronie swojej ojczyzny. W oświadczeniu wezwano białoruskie władze do natychmiastowego zaprzestania "haniebnych działań wymierzonych w polską pamięć na Białorusi".

"Akt bez precedensu"

"Cmentarz polskich żołnierzy AK w Mikuliszkach na Białorusi został zrównany z ziemią. To trudny do wyjaśnienia, bezprecedensowy akt bestialstwa i niewytłumaczalne podważenie wzajemnych zobowiązań Polski i Białorusi w zakresie ochrony miejsc pamięci. Wzywamy władze w Mińsku do zaprzestania tych praktyk przypominających najczarniejsze karty z historii komunistycznego reżimu" - głosi oświadczenie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze zdewastowali cmentarz podczas okupacji Czernihowa

 

Ministerstwo spraw zagranicznych zaznacza, że szacunek dla grobów żołnierzy, którzy ponieśli największą ofiarę na ołtarzu wolności ojczyzny dotychczas stanowił wartość uznaną przez Polskę i Białoruś wzajemnie, a także przez całą społeczność międzynarodową.

 

"Zniszczenie cmentarza w Mikuliszkach to akt bez precedensu, wymierzony nie tylko w pamięć o własnej historii Białorusi, ale także w społeczność Polaków na Białorusi" - dodano.

 

 

Polski dyplomata złożył kwiaty na zniszczonych grobach

Charge d’affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy AK w Mikuliszkach. "Polskie miejsca pamięci narodowej na Białorusi nie zostaną zapomniane. Chwała Bohaterom!" - napisano. 

 

 

Miejsce pamięci w istniejącym do niedawna kształcie powstało w latach 90. XX wieku staraniami kombatantów AK, przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Kwaterą opiekowała się przez dłuższy czas mieszkanka Mikuliszek Józefa Pietkiewicz, a później - działacze Związku Polaków na Białorusi z obwodu grodzieńskiego - informuje "Głos znad Niemna".

msm/anw / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie