Wojna w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze zdewastowali cmentarz podczas okupacji Czernihowa

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze zdewastowali cmentarz podczas okupacji Czernihowa
PAP/Mykola Kalyeniak
Zniszczony w wyniku rosyjskiego ostrzału dom w miejscowości Olchówka/ Zdj. ilustracyjne

W miejscowości Jacewo, na północy Ukrainy w okolicy Czernihowa, rosyjskie wojska zdewastowały cmentarz. Zniszczeniu uległy nie tylko groby ukraińskich żołnierzy, ale także nagrobki weteranów wojny w Afganistanie - poinformował Ołeh Seminski, deputowany do parlamentu Ukrainy. Podobne zachowania żołnierzy rosyjskich odnotowano w okolicach Mariupola.

- Na cmentarzu Jacewo można przekonać się, jak wielu okrucieństw i zbrodni dopuściło się rosyjskie wojsko. Znajdują się tam groby poległych uczestników operacji w Donbasie, naszych żołnierzy, którzy walczyli od 2014 roku i zginęli. Rosjanie strzelali do ukraińskich flag z karabinów maszynowych. Zburzyli też cerkiew, zbudowaną przez rodziców poległych - przekazał Ołeh Seminski, deputowany do parlamentu Ukrainy z partii Sługa Narodu.

 

Polityk podkreślił, że świątynia podlegała strukturom Patriarchatu Moskiewskiego. Jak przyznał, "nie może zrozumieć" przyczyn i celów inwazji Kremla na Ukrainę, a także postępowania rosyjskich żołnierzy, którzy dopuszczają się niszczenia grobów weteranów wojny w Afganistanie.

 

ZOBACZ: Ukraina. Resort obrony: Rosja szykuje się do długotrwałej wojny

 

- Przecież ci ludzie bili się ramię w ramię z Rosjanami w sowieckiej armii. A oni zdewastowali ich groby z taką samą brutalnością i okrucieństwem. W Afganistanie walczyliśmy wszyscy razem - Rosjanie, Azerbejdżanie, Ukraińcy, Białorusini. A teraz zobaczcie, co tutaj zrobili - powiedział Seminski.

Żołnierze rosyjscy zdewastowali cmentarz w Starym Krymie

W ocenie deputowanego żołnierze agresora oczekiwali, że ludność obwodu czernihowskiego powita ich jak wyzwolicieli. Odmienna postawa Ukraińców wywołała agresję najeźdźców, którzy zaczęli atakować cele cywilne. - Podczas bombardowań zginęło ponad 300 cywilnych mieszkańców Czernihowa. Pochowano ich w rowie przed cmentarzem i dopiero w ostatnim czasie przeniesiono ciała na teren nekropolii - dodał polityk.

 

ZOBACZ: Mariupol. Deszcze mogą rozmyć groby. Rośne ryzyko epidemii

 

Siły najeźdźcy zostały wyparte z obwodów czernihowskiego, kijowskiego, sumskiego i żytomierskiego na początku kwietnia. Wciąż utrzymuje się jednak zagrożenie wrogimi atakami, zwłaszcza na terenach położonych blisko rosyjskiej granicy.

 

5 kwietnia pojawiły się doniesienia o zdewastowaniu przez rosyjskie wojska cmentarza w miejscowości Stary Krym pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy. Żołnierze agresora połamali krzyże i wielokrotnie przejechali czołgami po grobach, doszczętnie je niszcząc. Działania Rosjan określono wówczas w lokalnych mediach jako "świętokradztwo".

mbl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie