Wojna w Ukrainie. Rosjanie tworzą "rząd" w okupowanym obwodzie chersońskim

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie tworzą "rząd" w okupowanym obwodzie chersońskim
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS S
W okupowanym Chersoniu Rosjanie tworzą nowy "rząd"

Okupowany przez Rosjan obwód chersoński będzie miał wkrótce nowy "rząd". Samozwańczy szef władz tego regionu poinformował na Telegramie, że "region Chersoń i Rosja patrzą w tym samym kierunku i wspólnie podejmują decyzje o wspólnym rozwoju". W regionie mają również trwać przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum.

- Ja, szef Obwodowej Administracji Państwowej w Chersoniu, Vladimir Saldo, po przestudiowaniu doświadczeń budowania struktur rządowych w regionach Federacji Rosyjskiej, postanowiłem utworzyć Rząd Obwodu Chersońskiego i rekrutować najlepszy personel, nie tylko wśród mieszkańców regionu Chersoniu, ale także wśród rosyjskich specjalistów i menedżerów - napisał na Telegramie samozwańczy szef władz obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Strzelania między rosyjskimi żołnierzami. Czterech zginęło


Poinformował, że "przewodniczącym rządu" obwodu chersońskiego został Siergiej Jelisejew, który wcześniej był wiceszefem obwodu kaliningradzkiego. 


O "mianowaniu" Jelisejewa poinformowała także wojskowo-cywilna administracja tego regionu. 

Inni członkowie "rządu" okupowanego regionu chersońskiego

Oprócz niego w "rządzie" znalazł się również Ołeksij Kowaliow, który został "wiceprzewodniczącym rządu" ds. rolnictwa. To dawny deputowany ludowy Ukrainy z frakcji "Sługa Narodu". Saldo napisał, że Kowaliow "z przyjemnością wita rodaków regionu chersońskiego i doświadczonych polityków ukraińskich wracających do domu w Chersoniu, ojczyźnie Rosji". 


"Wiceprzewodniczącym rządu" ds. polityki wewnętrznej został Władimir Biepsałow, który wcześniej również zasiadał we władzach obwodu kaliningradzkiego.  

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ponad 10 tys. mieszkańców Mariupola zamknięto w więzieniach


Ministerstwem Edukacji i Nauki "kierować" ma Michaił Rodikow, dotychczasowy zastępca szefa administracji Kaszyry w obwodzie moskiewskim. Saldo napisał, że Rodikov "od 2015 do 2018 roku dostosował system edukacyjny Sewastopola do realiów rosyjskich i poradził sobie z nim znakomicie". 

"To nie tymczasowa administracja"

Jak podkreślił Saldo "rząd" w Chersoniu będzie "pierwszym niezależnym i nieukraińskim rządem".  


Według niego, nie jest to tymczasowa administracja a pełnoprawna władza. 


Leżące na południu Ukrainy obwodowe miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod okupacją rosyjską od początku marca. Od kwietnia mają tam trwać przygotowania do przeprowadzenia pseudoreferendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. 

msm/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie