Wojna w Ukrainie. Ponad 10 tys. mieszkańców Mariupola zamknięto w więzieniach

Świat
Wojna w Ukrainie. Ponad 10 tys. mieszkańców Mariupola zamknięto w więzieniach
AP
Mariupol. Rada miasta powiadomiła o czterech więzieniach Donieckiej Republiki Ludowej

Ponad 10 tys. mieszkańców Mariupola znajduje się w więzieniach kontrolowanej przez Rosjan Donieckiej Republiki Ludowej - powiadomiła rada miasta. "Prawie nie dostają wody ani jedzenia. Nie są wypuszczani na zewnątrz. Są poddawani różnym torturom – od psychicznych po fizyczne" - napisano w komunikacie.

Rada podała, że wiadomo o czterech więzieniach, w których osadzeni zostali mieszkańcy Mariupola: dwóch w Jełeniwce i jednym w Makijiwce, zaś czwarte to areszt śledczy w Doniecku.

Wojna w Ukrainie. Mieszkańcy są poddawani torturom

Według rady ludzie przetrzymywani są w straszliwych warunkach. "Po 10 osób jest zamkniętych w ciasnych celach 2 na 3 metry. Mieszkańcy Mariupola prawie nie dostają wody ani jedzenia. Nie są wypuszczani na zewnątrz. Nie mają żadnego dostępu do normalnej pomocy medycznej i są poddawani różnym torturom – od psychicznych po fizyczne"  - powiadomiła rada miasta na Telegramie. 

 

ZOBACZ: Rosja przygotowuje gospodarkę na dłuższą wojnę z Ukrainą

 

"Okupanci stworzyli warunki jak w obozach koncentracyjnych, w których zmuszeni są żyć mieszkańcy Mariupola" - dodała rada. 

 

Rada miejska Mariupola zamieściła również apel mera miasta Wadima Bojczenki, który wezwał Międzynarodowy Czerwony Krzyż i ONZ do zwrócenia uwagi na "niezgodne z prawem warunki, w których żyją mieszkańcy Mariupola". 

 

anw/ml / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie