Tomasz Szatkowski: Na polskim niebie są samoloty, nosiciele broni nuklearnej

Polska
Tomasz Szatkowski: Na polskim niebie są samoloty, nosiciele broni nuklearnej
Polsat News
Tomasz Szatkowski w programie "Gość Wydarzeń"

- Sojusz Północnoatlantycki jest paktem nuklearnym i jakiekolwiek użycie przez agresora takiej broni wobec państwa NATO, będzie skutkować tym, że sojusz odpowie adekwatnie - mówił w "Gościu Wydarzeń" Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel Polski w NATO. Dodał, że po polskim niebie w czasie kryzysu latają samoloty, które są nosicielami broni nuklearnej.

Szatkowski komentował decyzje, jakie zapadły na szczycie NATO w Madrycie. Przekazał, że pomogą one wesprzeć wschodnią flankę NATO. Zaznaczył jednak, że Polska jest bezpieczna i teraz.  


- Mamy 12 tys. żołnierzy NATO, mamy na naszym niebie samoloty sojusznicze, które razem z polskimi bronią naszego nieba w reżimie całodobowym - wyliczał w rozmowie z Katarzyną Zdanowicz.

Szatkowski: Decyzje o ciężkim sprzęcie zapadną w tym miesiącu

Pytany o ciężki sprzęt NATO w Polsce podkreślił, że obecnie trwają prace konstrukcyjne i budowany jest skład ciężkiego uzbrojenia. Jak przekazał, decyzje, które będą zapadały w sprawie sprzętu wojskowego, będą podejmowane również w Warszawie.  

ZOBACZ: Jens Stoltenberg w Madrycie: Zakończyliśmy szczyt, który przygotował NATO na wyzwania przyszłości

 

- Zawsze będziemy chcieli być członkiem sojuszu, współpracować z sojusznikami, nie wszystko będziemy w stanie zrobić sami np. w wymiarze nuklearnym. Jeżeli chodzi o ciężki sprzęt, to najważniejsze wzmocnienie przyniosą te decyzje, które zapadają w tym miesiącu w Warszawie - mówił.

 

WIDEO: Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel Polski w NATO w "Gościu Wydarzeń"

Broń nuklearna w Polsce  

- Sojusz jest paktem nuklearnym, ma zdolności nuklearne i jakiekolwiek użycie przez agresora broni nuklearnej wobec państw sojuszu, będzie skutkować tym, że ta wojna kompletnie zmieni charakter i sojusz odpowie adekwatnie - podkreślił Szatkowski.  
Nie zdradził, czy w Polsce zostanie rozmieszczona broń nuklearna. - Na naszym niebie w czasie tego kryzysu są samoloty, które są nosicielami broni nuklearnej. Instrumenty odstraszania są obecne na terytorium Polski - dodał. 

Zielone światło dla Finlandii i Szwecji w NATO

W "Gościu Wydarzeń" Szatkowski odniósł się także do zielonego światła dla Finlandii i Szwecji ws. wejścia do NATO.

 

ZOBACZ: Prezydent Finlandii: Turcja zgodziła się na członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO


- Być może jest to kwestia kilku dni, jeśli będzie dobra wola i wysterczająca elastyczność państw, które są zaangażowane - powiedział. Jak dodał, po zakończeniu procesu akcyjnego, rozpocznie się etap ratyfikacji.
 

Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

 

anw/ml/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie