Prezydent Finlandii: Turcja zgodziła się na członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO

Świat
Prezydent Finlandii: Turcja zgodziła się na członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO
Reuters

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö powiedział, że w pierwszym dniu szczytu NATO w Madrycie Turcja zgodziła się na członkostwo Finlandii i Szwecji w Sojuszu - poinformował Reuters.

Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum o zaangażowaniu w ochronę wspólnego bezpieczeństwa. 

 

- Mamy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu. Żaden inny sojusznik w NATO nie ucierpiał tak bardzo z powodu brutalnych ataków terrorystycznych jak Turcja - poinformował na konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg. 

 

Dlaczego Turcja nie chciała Finlandii i Szwecji w NATO?

Kraje skandynawskie wyraziły chęć dołączenia do NATO w maju bieżącego roku. Poparcie społeczne dla członkostwa w tej organizacji wyraźnie wzrosło po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.  

 

Turcja dotychczas sprzeciwiała się obecności Finlandii i Szwecji w NATO, ponieważ zarzucała tym dwóm krajom dawanie schronienia Kurdom związanym z organizacjami uznawanymi przez Ankarę za terrorystyczne. Chodzi przede wszystkim o członków Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). 

 

Jak poinformował Jens Stoltenberg, w ramach memorandum Finlandia i Szwecja zobowiązały się do zawarcie z Turcją umowy ekstradycyjnej. 

 

Dołączenie kolejnych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego wymaga jednomyślnej zgody wszystkich obecnych członków. 

 

arż/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie