Jarosław Gowin w programie "Gość Wydarzeń": Odsunięcie PiS od władzy jest także celem Porozumienia

Polska
Jarosław Gowin w programie "Gość Wydarzeń": Odsunięcie PiS od władzy jest także celem Porozumienia
Polsat News
Jarosław Gowin w programie "Gość Wydarzeń"

- Jest wielu wyborców, którzy oczekują, po pierwsze zdecydowanego poparcia dla przedsiębiorczości, a po drugie przywiązania do tradycyjnych, polskich, chrześcijańskich wartości, ale bez fanatyzmu- mówił w programie "Gość Wydarzeń" lider Porozumienia Jarosław Gowin. Podkreślił, że zgadza się z opinią prezydenta Komorowskiego, który chce powstania obozu "pomiędzy PiS a PO".

Piotr Witwicki zapytał szefa Porozumienia o to, jak bardzo chciałby znaleźć się w Koalicji Polskiej. 

 

- Tu nie chodzi o wstępowanie do jakiegokolwiek innego ugrupowania czy klubu parlamentarnego. Tu chodzi raczej o współpracę wszystkich sił, które są usytuowane gdzieś pomiędzy Platformą Obywatelską, a Prawem i Sprawiedliwością. Uważam, że taki koalicyjny komitet mógłby liczyć na poparcie rzędu 15-20 proc. i byłby jednym z filarów przyszłego rządu - powiedział. 

 

ZOBACZ: Donald Tusk: po wyborach konieczne będzie oddzielenie Kościoła od państwa

 

Jego zdaniem jest potrzeba, aby "przedstawić Polakom alternatywną propozycję do tej, którą od siedmiu lat realizuje rząd PiS-u oraz alternatywną propozycję do tego, jak przez osiem lat rządziła PO". 

Gowin: podzielam zdanie prezydenta Komorowskiego 

- Jest wielu wyborców, którzy oczekują, po pierwsze zdecydowanego poparcia dla przedsiębiorczości, a po drugie przywiązania do tradycyjnych, polskich, chrześcijańskich wartości, ale bez fanatyzmu, z poszanowaniem wolności sumienia. Chodzi o działanie polityczne, które byłoby bardziej skierowanie na szukanie zgody, kompromisu, a nie ciągłe eskalowanie wojny polsko-polskiej - tłumaczył. 

 

- Pan prezydent Komorowski, po raz któryś z rzędu powiedział, że taki obóz pomiędzy PO a PiS powinien powstać i że jego częścią powinno być Porozumienie. W pełni podzielam zdanie prezydenta - dodał. 

 

ZOBACZ: Dworczyk: szczyt inflacji może mieć miejsce w wakacje

 

Zdaniem Gowina taki obóz polityczny jest potrzebny po to, "aby nie rozpraszać głosów", a każdy z klubów opozycyjnych, który chce odsunąć PiS od władzy powinien "szukać takiego rozwiązania, które zoptymalizuje wynik całej opozycji".

 

Podkreślił, że odsunięcie PiS od władzy jest "także celem Porozumienia". 

 

WIDEO: Jarosław Gowin w programie "Gość Wydarzeń" 

 

Gowin: nie żałuję decyzji o odejściu z PO 

Prowadzący zapytał Jarosława Gowina o to, czy "nie jest kuszony przez Platformę Obywatelska". 

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: szefowi Orlenu należy się medal, a nie dymisja

 

- Nie. Odszedłem z PO dziewięć lat temu. Nie żałuję tej decyzji. Byłem wierny swoim przekonaniom. W sprawach kulturowych i moralnych jestem umiarkowanym konserwatystom, w sprawach rynkowych jestem zdecydowanym wolnorynkowcem i dla ludzi o tego typu zestawieniu poglądów w PO było zdecydowanie co raz mniej miejsca - tłumaczył. 

Wspólna lista Porozumienia, PSL i Hołowni? 

Zdaniem Gowina wyborcy o takich poglądach są rozproszeni i głosują na różne ugrupowania. 

 

Szef Porozumienia przyznał, że podczas jutrzejszej konwencji partii przedstawi pomysły na walkę z inflacją. Wśród nich znajdzie się obniżenie podatku VAT. Ponadto Gowin chce, aby Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację, zgodnie z którą oprocentowanie kredytów nie mogłoby być wyższe niż 3 proc., od oprocentowania lokat. - To wymusi na bankach albo obniżenie oprocentowania kredytów, albo zwiększenie oprocentowania lokat - tłumaczył. 

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia: za chwilę będą montowane na stacjach benzynowych czterocyfrowe wyświetlacze

 

Ponadto Porozumienie przedstawi swój pomysł związany z kwestiami polskiej obronności. Gościem na konwencji będzie Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). 

 

- Szymon Hołownia formułuje w wielu kwestiach poglądy, które są bliskie Koalicji Polskiej i Porozumieniu. To, czy od tej bliskości poglądów przejdziemy do wspólnej listy, to jeszcze wiele wody w Wiśle musi upłynąć, zanim poznamy odpowiedź - podsumował. 

 

dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie