Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą dowozić wodę do gminy Puławy

Polska
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą dowozić wodę do gminy Puławy
Mariusz Błaszczak/Twitter
Terytorialsi będą dowozić wodę do pięciu wsi na Lubelszczyźnie, które cierpią z powodu suszy

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostarczą wodę do pięciu miejscowości w gminie Puławy - poinformował na Twitterze wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak przekazał, że żołnierze WOT z Lubelszczyzny od dziś będą dowozić wodę do pięciu miejscowości w gminie Puławy, gdzie od kilku tygodni panuje susza, a mieszkańcy mają problem z dostępem do bieżącej wody.

 

Problem z dostępnością do wody występuje w miejscowościach położonych w południowo-zachodniej części gminy, czyli w Tomaszowie, Polesiu, Piskorowie, Leokadiowie i Kochanowie.

Woda w kranach ma bardzo niskie ciśnienie

- W okresie upałów połączonych z brakiem opadów następuje wzrost poboru wody, która jest wykorzystywana między innymi do podlewania trawników, a nasza sieć wodociągowa nie jest w stanie wtedy zapewnić odpowiedniego ciśnienia wody dla wszystkich odbiorców. Najbardziej cierpią ci mieszkańcy, którzy są na końcówkach sieci, gdzie tego ciśnienia brakuje - powiedział wójt gminy Puławy Kamil Lewandowski.

 

ZOBACZ: W Kanadzie susza. Rolnicy wracają do metod swoich dziadków

 

Samorządowiec dodał, że skutecznym rozwiązaniem jest budowa nowego ujęcia w lewobrzeżnej części gminy, ale nie jest to przedsięwzięcie, które można zrealizować w przeciągu kilkunastu miesięcy.

Żołnierze będą dostarczać wodę niemal przez tydzień

- Pomyśleliśmy, żeby teraz skorzystać ze wsparcia żołnierzy i wodę dostarczyć mieszkańcom. Udało się i dziś już ta cysterna dotrze do tych miejsc, gdzie problem jest największych. Będzie to woda, którą można wykorzystać do celów gospodarczych, a po przegotowaniu także do spożycia - podsumował Kamil Lewandowski.

 

Cysterna WOT o pojemności 8000 litrów będzie napełniana wodą przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Dobrosławów i dostarczana przez terytorialsów od piątku 1 lipca do czwartku 7 lipca. 

arż/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie