Wiceszefowa KE Vera Jourova: Ustawa o Sądzie Najwyższym nie wypełnia kamieni milowych KPO

Świat
Wiceszefowa KE Vera Jourova: Ustawa o Sądzie Najwyższym nie wypełnia kamieni milowych KPO
Polsat News
Wiceszefowa KE Vera Jourova

Przyjęta w Polsce ustawa o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków tzw. kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy – powiedziała w czwartek wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Nie wiadomo jednak, czy polityk mówiła w imieniu całej KE, a może jedynie własnym.

Wiceszefowa KE odpowiadała na pytanie europarlamentarzysty Zielonych Daniela Freunda. - Czy ustawa prezydenta Dudy spełnia kamienie milowe? - pytał. Wiceszefowa KE, odparła krótko: Nie, nie spełnia. 

 

Oceniła, że "Polska będzie musiała pochylić się nad tymi warunkami. Jeśli nie przygotuje dostatecznych rozwiązań reformujących polski system sądownictwa, takich które będą korespondowały z ustalonymi kamieniami milowymi, to nie będzie przelewu środków".

 

KPO zaakceptowany 

Polski KPO został zatwierdzony przez KE 1 czerwca. Decyzja ministrów, jaka zapadła w piątek, to kolejny krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

 

ZOBACZ: Umowa Partnerstwa z KE. Premier Morawiecki: Dobrnęliśmy do końca negocjacji

 

FO ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią COVID-19. W sumie fundusz wart jest 800 mld euro.

laf/wka/polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie