Umowa Partnerstwa z KE. Premier Morawiecki: Dobrnęliśmy do końca negocjacji

Polska
Umowa Partnerstwa z KE. Premier Morawiecki: Dobrnęliśmy do końca negocjacji
Polsat News
30 listopada 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt Umowa Partnerstwa

Dobrnęliśmy do końca negocjacji z Komisją Europejską ws. Umowy Partnerstwa - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że Polska jest największym beneficjentem środków z polityki spójności i otrzyma z niej ponad 76 mld euro.

- Dobrnęliśmy do końca procesu negocjacji - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef rządu. Mateusz Morawiecki ocenił, że negocjacje zakończyły się "wielkim sukcesem".

76 mld euro dla Polski

- To ponad 76 mld euro, czyli ponad 300 mld zł z samej tylko polityki spójności. Polska jest największym beneficjentem całej polityki spójności - polityki wyrównywania szans - zaznaczył premier.

 

Umowa Partnerstwa to kluczowy dokument dotyczący pozyskiwania środków unijnych w perspektywie 2021-2027. W ramach polityki spójności Polska będzie mogła pozyskać ok. 76 mld euro (348 mld zł).

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki na szczycie państw UE. Przywódcy zadecydują o statusie Ukrainy


30 listopada 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt Umowy Partnerstwa, który następnie stał się przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską.

Środki m.in. dla rolników 

Jego zdaniem to "szczególnie dobra wiadomość, bo na tym chcemy się też koncentrować, aby tereny wiejskie, powiaty, mniejsze miasta, tereny, które wymagają transformacji środowiskowej, energetycznej, żeby otrzymały środki na transformację, na zmiany, które są potrzebne".

 

Dodał, że umowa pozwala też uruchomić środki na Wspólną Politykę Rolną i polityki sektorowe. Szef rządu zaznaczył, że Umowa Partnerstwa to strategia wykorzystania środków pochodzących z budżetu UE na najróżniejsze projekty, które do tej pory wszyscy Polacy znają. - Polska się zmieniła także dzięki tym funduszom - podkreślił.

 

ZOBACZ: Agnieszka Ścigaj w rządzie. Premier: Będzie zajmować się integracją społeczną

 

Dodał, że nasz kraj "pozostaje największym beneficjentem polityki spójności w wielu sektorach". Wskazał, że np. polscy rolnicy odczują to wyrównywanie szans. - Chcemy, aby średnia dopłata do hektara była dla ogromnej większości rolników, dla 95-97 proc. rolników na poziomie średniej unijnej, a nawet powyżej średniej UE - mówił Morawiecki.

 

Zwrócił uwagę, że Polska jest też liderem w jakości wykorzystania środków UE. "- onieważ bardzo dbamy o uczciwe wykonanie budżetu. W naszym DNA jest walka z korupcją. I chciałbym, by tak było dalej - stwierdził premier.

laf/wka / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie