Morawiecki o słowach wiceprzewodniczącej KE Jourovej. "Potrzebne jest oddramatyzowanie sytuacji"

Polska
Morawiecki o słowach wiceprzewodniczącej KE Jourovej. "Potrzebne jest oddramatyzowanie sytuacji"
PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki: Ja jestem dobrej myśli, że na przełomie tego i przyszłego roku pierwsze środki - nie tylko z Umowy Partnerstwa, ale także z KPO - pojawią się na programy w Rzeczpospolitej

- W Krajowym Planie Odbudowy - Polska i wszystkie inne kraje Unii Europejskiej mają wskaźniki i cele do wykonania. Jedne wskaźniki wykonuje się w 100 proc., inne trochę mniej - powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do słów wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej w Parlamencie Europejskim.

Podczas konferencji prasowej w czwartek Morawiecki był pytany o słowa wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej w Parlamencie Europejskim, gdzie powiedziała, że nowa ustawa o Sądzie Najwyższym nie wypełnia tzw. kamieni milowych koniecznych do uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy.

 

- Co do różnego rodzaju wskaźników i celów do wykonania, tak jak powiedziałem - wraz z Umową Partnerstwa mamy pewne wskaźniki i cele do wykonania. Podobnie w Krajowym Planie Odbudowy - Polska i wszystkie inne kraje członkowskie Unii Europejskiej mają wskaźniki i cele do wykonania. Jedne wskaźniki wykonuje się w 100 proc., inne trochę mniej - wtedy następuje proces dyskusji i negocjacji z Komisją Europejską - powiedział Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: Ja jestem dobrej myśli

Jak wskazał premier, odnosząc się do swoich rozmów z unijną komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreirą, w dyskusji potrzebne jest "oddramatyzowanie sytuacji".

- Myślę, że dzisiaj cała Europa tego potrzebuje - jedności i wspólnego frontu wobec tego kraju, który rzucił rękawicę porządkowi geopolitycznemu całego świata i naruszył pokój w Europie, potrzebujemy tu jedności i solidarności - zaznaczył Morawiecki.

ZOBACZ: Polski Krajowy Plan Odbudowy. Jest zgoda państw członkowskich UE

 

- Jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale my będziemy walczyli o swoje racji. Ja jestem dobrej myśli, że na przełomie tego i przyszłego roku pierwsze środki - nie tylko z Umowy Partnerstwa, ale także z Krajowego Planu Odbudowy - pojawią się na konkretne programy w Rzeczpospolitej - oświadczył premier.

Paweł Szrot: Głęboko się z tą oceną nie zgadzam

- Głęboko się z tą oceną nie zgadzam. Uważam, że ustawa pana prezydenta jest zgodna z kamieniami milowymi w obszarze wymiaru sprawiedliwości. To wszystko, co w tej sprawie mam do powiedzenia -  skomentował słowa Jourovej szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

 

ZOBACZ: Umowa Partnerstwa z KE. Premier Morawiecki: Dobrnęliśmy do końca negocjacji

 

Rzecznik rządu Piotr Müller zwrócił uwagę, że Komisja Europejska nie wydała żadnego oficjalnego stanowiska.

 

- To wyłącznie wypowiedź jednej komisarz UE w czasie komisji w PE - zauważył Piotr Müller. - Wniosek o płatności oraz opis zmian w polskim prawie, które zostały przyjęte w Polsce dopiero będzie przedmiotem dyskusji w Komisji Europejskiej - dodał. 

 

anw/ml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie