Ursula von der Leyen w Polsce. Podała konkretne warunki wypłaty pieniędzy z KPO

Polska
Ursula von der Leyen w Polsce. Podała konkretne warunki wypłaty pieniędzy z KPO
Polsat News
Szefowa KE Ursula von der Leyen, prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki

Szefowa KE Ursula von der Leyen potwierdziła, że KE dała zielone światło dla polskiego KPO. Są jednak warunki. - Trzy zobowiązania, które zostały przekute w kamienie milowe muszą być wypełnione zanim zostaną dokonane jakiekolwiek wypłaty - powiedziała na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą.

- Chcę wyrazić wielką satysfakcję, że przygotowana przeze mnie ustawa, która ma naprawić funkcjonowanie Sądu Najwyższego w aspekcie odpowiedzialności zawodowej doprowadziła do porozumienia na szczeblu parlamentarnym i na szczeblu Unii Europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

Podziękował wszystkim, którzy "przyczyniają się do tego, że ostatecznie Krajowy Plan Odbudowy zostanie zaakceptowany, że te środki będą mogły być dla dobra wspólnego także w naszym kraju wykorzystane i że ta infrastruktura, która powstanie, będzie po prostu mogła służyć ludziom, będzie mogła służyć nam wszystkim w Unii Europejskiej i będzie przyczyniać się do budowy lepszego świata".

 

- Europa jest nasza wspólna. Wszystko to, co jest w ramach Unii Europejskiej sukcesem Polski jest także w istocie sukcesem Unii Europejskiej, a to co jest sukcesem UE w rzeczywistości jest także sukcesem Polski, bo we wszystkim co w UE Polska partycypuje, tak samo jak UE z założenia partycypuje we wszystkim tym co dzieje się w Polsce - mówił prezydent.

 

Von der Leyen: Historia nie zapomni waszej solidarności 

Ursula von der Leyen w kontekście wojny w Ukrainie mówiła, że naszą największą siłą jest solidarność. - Chciałabym serdecznie podziękować Polakom za ich niesamowitą hojność. Historia nie zapomni waszej solidarności. Powitaliście ponad 3,5 mln uchodźców z otwartymi ramionami. Otworzyliście swoje domy i serca. To jest wspaniały przykład dla całego świata - powiedziała.

 

- Wczoraj Komisja Europejska dała zielone światło na rzecz polskiego KPO po bardzo dogłębnej ocenie - przypomniała szefowa KE. 

 

Szefowa KE powiedziała, że zatwierdzenie KPO jest związane z zobowiązaniem Polski do poprawienia niezależności sądownictwa. - Po pierwsze obecna Izba Dyscyplinarna zostanie zniesiona i zastąpiona niezależnym i niezawisłym sądem na podstawie istniejącego prawa. Po drugie reżim dyscyplinarny wymaga reform. Kontrowersyjne wykroczenia dyscyplinarne, takie jak te, które zostały zgłoszone do TSUE, np. jeśli chodzi o status sędziów, muszą zostać wycofane. A po trzecie sędziowie, którzy ucierpieli w wyniku Izby Dyscyplinarnej mają prawo, by ich sprawa została poddana rewizji przez kolejną, nową Izbę - powiedziała. 

 

ZOBACZ: Ursula von der Leyen potwierdza: uzgodniono silny pakiet sankcji przeciwko Putinowi i Kremlowi

 

Jak dodała, te "trzy zobowiązania, które zostały przekute w kamienie milowe muszą być wypełnione zanim zostaną dokonane jakiekolwiek wypłaty".

 

Szefowa KE powiedziała, że Rosja wykorzystuje energię jako instrument presji i szantażu. - A my nie akceptujemy takiego szantażu, dlatego Komisja Europejska zdecydowała się na wprowadzenie RePowerEU (plan Unii Europejskiej odchodzenia od importu rosyjskich paliw kopalnych)" - mówiła.

 

Wyjaśniła "chodzi tu o dywersyfikację, by odejść od uzależnienia od Rosji i pójść w kierunku innych dostawców". - I w tym kontekście popieram dzisiejsze ogłoszenie OPEC, że zwiększą dostawy ropy naftowej. Dlatego, że dzięki temu nam będzie łatwiej zredukować i pozbyć się ropy naftowej z Rosji oraz skorzystać z innych źródeł na całym świecie - powiedziała. 

 

Szefowa KE zwróciła uwagę, że kolejnym bardzo ważnym filarem planu są ogromne inwestycje w odnawialne źródła energii. - Jest to dobre nie tylko dla naszego klimatu, ale dobre także dla naszej niezależności, a także dla bezpieczeństwa dostaw energii - dodała Von der Leyen.

 

- Energia odnawialna jest produkowana lokalnie, tworzy miejsca pracy i dokładnie to robicie tutaj. To wy jesteście częścią przyszłości UE, przyszłości, w której wiatr będzie odgrywać dużą rolę, również tutaj w firmie PSE będzie zastępował paliwa kopalne w polskich domach i przedsiębiorstwach - powiedziała.

 

Premier: nie dopuścimy do anarchii w systemie wymiaru sprawiedliwości

- Dobrze się stało, że w ślad za wychodzeniem z pandemii uzgodniliśmy bardzo duży budżet Krajowego Planu Odbudowy. To budżet, który będzie wspierał zarówno rozwój Polski, jak i całej Europy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Jak zaznaczył, "Polska wraz z silnym wzrostem gospodarczym jest jednym z silników Europy, jest jedną z głównych lokomotyw Europy".

 

-Wystarczy popatrzeć na wzrost gospodarczy, ale także na zrównoważenie parametrów makroekonomicznych i tych związanych z finansami publicznymi - powiedział premier.

 

- Chce powiedzieć jasno. My na pewno nie dopuścimy do anarchii w systemie wymiaru sprawiedliwości, ponieważ do suwerennej decyzji każdego państwa członkowskiego należy właśnie to, aby system działał jak najlepiej - powiedział.

 

- W naszym interesie jest to, aby wszyscy sędziowie byli maksymalnie niezależni, niezawiśli, bezstronni - mówił premier i dodał: "I ta reforma, te uzgodnienia w ramach Krajowego Planu Odbudowy również tego dotyczyły". - Właśnie tego, żeby poprzez poszerzenie prawa stron do zapewnienia bezstronności, niezależności pójść jeszcze dalej w tym kierunku - wyjaśnił Morawiecki.

 

Krajowy Plan Odbudowy

Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

 

Po podpisaniu przez Ursulę von der Leyen Krajowego Planu Odbudowy pieniądze nie zostaną wypłacone od razu. Konieczne będzie przejście kolejnych unijnych procedur. 

 

KPO musi zostać jeszcze przyjęte przez Radę, co stanie się prawdopodobnie 17 czerwca. Jak dotąd, KE wydała pozytywne decyzje w sprawie krajowych planów 25 z 27 państw członkowskich.

 

Bruksela będzie czekać na realizację tzw. kamieni milowych, czyli warunków dołączonych do KPO. W przypadku Polski są one związane z praworządnością. Chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, likwidacje przepisów dyscyplinarnych i możliwość powrotu do orzekania sędziów odwołanych na ich podstawie. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Michał Dworczyk: Polska zaangażuje się w odbudowę Ukrainy

 

- Jestem przekonany, że krytyczny moment jest już za nami, czyli kwestie związane z KPO - mówił w programie "Graffiti" na antenie Polsat News minister Michał Dworczyk.

 

- Zgodziliśmy się na realizację pewnych działań i tak jak w innych sprawach, dotrzymamy tutaj słowa. Wywiążemy się z naszych zobowiązań. Mam nadzieję, że po stronie KE i UE też możemy liczyć na taką solidność - dodał.

 

 

 

 

pgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie