Jens Stoltenberg w Madrycie: Zakończyliśmy szczyt, który przygotował NATO na wyzwania przyszłości

Świat
Jens Stoltenberg w Madrycie: Zakończyliśmy szczyt, który przygotował NATO na wyzwania przyszłości
PAP/EPA/ZIPI
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

- Najlepszym sposobem zakończenia kryzysu żywnościowego jest zakończenie wojny - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji po zakończeniu szczytu Sojuszu. Przywódcy krajów NATO dyskutowali w Madrycie także o rosyjskiej agresji na Ukrainę i trwałości zobowiązań wynikających z Paktu Północnoatlantyckiego.

- Zamknęliśmy spotkanie przywódców Sojuszu, które przygotuje nas na niepewną przyszłość - przekazał w czwartek na konferencji prasowej w Madrycie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

- Podjęliśmy decyzję o fundamentalnej zmianie w naszym odstraszaniu i obronie. Zgodziliśmy się, by zaprosić Finlandię i Szwecję, by wstąpiły do naszego Sojuszu. I porozumieliśmy się w sprawie długoterminowego wsparcia dla Ukrainy. Zaaprobowaliśmy nową koncepcję strategiczną NATO. Zgodziliśmy się zwiększyć wysiłki w walce ze zmianami klimatycznymi. Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu inwestycji w NATO i zwiększeniu wspólnego budżetu - wyliczał Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO: Aby zakończyć klęskę głodu, należy zakończyć wojnę

- Najlepszym sposobem zakończenia kryzysu żywnościowego jest zakończenie wojny - powiedział Stoltenberg. Dodał, że ten kryzys nie jest spowodowany sankcjami NATO, ale wojną Putina.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Morawiecki: Pierwszym akordem wojny był atak na polską granicę

 

Jak dodał sekretarz generalny NATO, sojusznicy są zaangażowani na różne sposoby, by znaleźć sposoby wydostania zboża i żywności z Ukrainy. Wskazał, że Turcja pełni kluczową rolę przy zawieraniu porozumień. - Grecja jest gotowa do tego, żeby udostępnić statki, aby wydostać zboża z Ukrainy. Inni alianci są zaangażowani w pertraktacje, tak żeby statki mogły pływać po Morzu Czarnym ze zbożem i inną żywnością - powiedział.

 

Dodał, że kraje podejmują też wysiłki, aby zwiększyć możliwości transportu zbóż drogą lądową. - Bardzo trudno zrekompensować to, co można transportować droga morską - zaznaczył.

Jens Stoltenberg: Terroryzm to główne z zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa

- Chiny i Rosja używają narzędzi ekonomicznych i hybrydowych, by wywierać wpływ na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Sahelu - oświadczył sekretarz generalny. Dodał, że ostatnia sesja szczytu była poświęcona zagrożeniom i wyzwaniom na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej i Sahelu. - Brak stabilności w tych regionach ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich sojuszników. Nasza nowa koncepcja strategiczna określa terroryzm, jako jedno z głównych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa - powiedział Stoltenberg.

 

ZOBACZ: Szczyt NATO w Madrycie. Kumoch: Duda rozmawiał z Joe Bidenem i Olafem Scholzem

 

Dodał, że sojusznicy są zdecydowani, by walczyć z całą "determinacją i solidarnością" z terroryzmem we wszystkich jego formach i przejawach, udostępniając m.in. informacje wywiadowcze sojusznikom.

 

- Rosja i Chiny nadal usiłują czerpać korzyści polityczne, gospodarcze i militarne w naszym południowym sąsiedztwie. Zarówno Moskwa, jak i Pekin używają narzędzi gospodarczych i hybrydowych, żeby osiągać swoje cele w regionie - zwrócił uwagę sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Spotkanie przywódców NATO w Madrycie 

Kończący się 30 czerwca szczyt Sojuszu, rozpoczął się we wtorek, 28 czerwca w Madrycie. Jak zapowiedział jeszcze przed rozpoczęciem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szczyt będzie "historyczny".

 

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że ten szczyt, będzie wielkim wydarzeniem. - Przyjmiemy nową koncepcję strategiczną NATO oraz potwierdzimy jedność i determinację naszego Sojuszu do obrony każdego centymetra naszego terytorium. Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest nienaruszalny. Poważnie traktujemy to, co tam jest zapisane: atak na jednego to atak na wszystkich członków NATO - zadeklarował prezydent USA. 

mbl/wka / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie