Szczyt NATO w Madrycie. Biden: Więcej okrętów wojskowych USA w Europie

Świat
Szczyt NATO w Madrycie. Biden: Więcej okrętów wojskowych USA w Europie
PAP/EPA/Ballesteros/POOL
Prezydent USA Joe Biden

- Wzmocnimy bazę niszczycieli amerykańskich w Hiszpanii - zapowiedział prezydent Joe Biden. Po rozmowie z premierem Pedro Sanchezem prezydent USA obiecał ściślejszą współpracę z rządem w Madrycie. Przywódcy rozmawiali także o wsparciu dla Ukrainy. Joe Biden weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek w Madrycie szczycie NATO.

- Będziemy pracować nad porozumieniem, by zwiększyć liczbę niszczycieli stacjonujących w bazie marynarki wojennej Rota, co wzmocni nasze relacje obronne - powiedział Joe Biden podczas wspólnego wystąpienia po spotkaniu z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w pałacu Moncloa w Madrycie.

 

ZOBACZ: Syria. Rosja coraz aktywniejsza. "Eskalacja może doprowadzić do konfliktu z USA"

 

Prezydent USA nie sprecyzował, o ile ma zwiększyć się liczba okrętów w bazie na południowym krańcu Hiszpanii, ale jego doradca Jake Sullivan zapowiedział, że chodzi o dodanie dwóch dodatkowych niszczycieli do obecnych czterech.

 

Biden podziękował Sanchezowi za wysłanie dodatkowych sił do natowskiego kontyngentu na Łotwie i zapowiedział ogłoszenie dodatkowego wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Premier Hiszpanii: Stany Zjednoczone mają w nas sprzymierzeńca

- Rezultat jest taki, że Sojusz wzmacnia swoją obronność przeciwko zagrożeniom ze Wschodu i wyzwaniom z Południa - podkreślił amerykański prezydent. Biden podziękował też hiszpańskiemu premierowi za wysyłanie broni Ukrainie oraz omówił z nim dalsze działania w tym kierunku. Sanchez oznajmił, że USA mogą liczyć na Hiszpanię jako sojusznika.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dowódca sił zbrojnych Ukrainy: takich walk nie oglądano od II wojny światowej

 

Obaj przywódcy podpisali też wspólne oświadczenie rządów USA i Hiszpanii na temat wzmocnienia współpracy obronnej, handlowej, technologicznej, a także w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, wyzwań związanych z migracją, obrony demokracji i praw człowieka, a także przeciwdziałania zmianom klimatu.

 

Podczas swojej wizyty w Madrycie Biden weźmie udział w trwającym do czwartku szczycie przywódców państw NATO.

mbl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie