Szczyt NATO. Przyjęto nową koncepcję strategiczną. "Niepodległa Ukraina jest kluczowa"

Świat
Szczyt NATO. Przyjęto nową koncepcję strategiczną. "Niepodległa Ukraina jest kluczowa"
Reuters

Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim - to jedna z deklaracji szczytu NATO w Madrycie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiadomił, że przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną.

W nowej koncepcji strategicznej zapisano, że "agresywna wojna Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie zburzyła pokój i poważnie wpłynęła na środowisko bezpieczeństwa". "Brutalna i bezprawna inwazja, powtarzające się okrucieństwa, naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego przyniosły niewypowiedziane cierpienia i zniszczenia" - głosi dokument.

Nowa koncepcja strategiczna NATO. "Odstraszanie i obrona"

W Koncepcji Strategicznej podkreślono także, że silna, niepodległa Ukraina jest kluczowa dla stabilności obszaru euroatlantyckiego.

 

 

"Jak długo istnieje broń jądrowa, NATO pozostaje sojuszem nuklearnym" - stwierdza koncepcja, potwierdzając, że "fundamentalnym celem zdolności nuklearnych" Sojuszu jest zachowanie pokoju i odstraszanie.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: Zabiegałem w deklaracji szczytu o zapis ws. krajów szczególnie wspierających Ukrainę

 

Koncepcja potwierdza, że głównym celem NATO jest "zapewnienie wspólnej obrony, opartej na podejściu 360 stopni". Jako główne zadania Sojuszu wskazuje odstraszanie i obronę, zapobieganie kryzysom i zarządzanie nimi oraz wspólne bezpieczeństwo

Jens Stoltenberg: Zwiększone siły Sojuszu na wschodniej flance

- Jesteśmy w przełomowym momencie dla naszego bezpieczeństwa. Wojna Putina przeciw Ukrainie zniszczyła pokój w Europie i stworzyła największy kryzys bezpieczeństwa od czasów drugiej wojny światowej w Europie - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej.

 

Jak zapowiedział, zwiększone zostaną siły Sojuszu na wschodniej flance, kraje NATO zdecydowały się też na przekazywanie 2 proc. PKB na obronność, a w ramach Sojuszu redukowana będzie emisja CO2. Sekretarz generalny odniósł się także do dzisiejszej wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego i zapowiedział wsparcie Ukrainy. 

 

- Ukraina może liczyć na pomoc NATO tak długo, jak będzie to potrzebne, nasze poparcie dla niej jest niewzruszone - dodał sekretarz generalny NATO. 

 

ZOBACZ:Wołodymyr Zełenski: Rosja chce zniewolić państwa, które kiedyś należały do jej strefy wpływów

 

Podczas konferencji prasowej Stoltenberg powiadomił, że kraje NATO zadeklarowały dostarczenie ciężkiego sprzętu Ukrainie. - Sojusznicy są przygotowani na długotrwałe wsparcie - dodał. 

 

Stoltenberg przekazał, że przywódcy NATO "podjęli historyczną decyzję" o zaakceptowaniu wniosków Finlandii i Szwecji w sprawie przystąpienia do Sojuszu. 

Przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną 

"Liderzy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną NATO" - ogłosił na Twitterze sekretarz generalny NATO. 

 

"My, szefowie państw i rządów Sojuszu Północnoatlantyckiego, zebraliśmy się w Madrycie, gdy wojna powróciła na kontynent europejski. Znajdujemy się w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa oraz międzynarodowego pokoju i stabilności. Stoimy razem w jedności i solidarności oraz potwierdzamy trwałą więź transatlantycką między naszymi narodami. NATO jest sojuszem obronnym i nie stanowi zagrożenia dla żadnego państwa. NATO pozostaje fundamentem naszej obrony zbiorowej i podstawowym forum konsultacji i decyzji dotyczących bezpieczeństwa między Sojusznikami. Nasze zobowiązanie do przestrzegania Traktatu Waszyngtońskiego, w tym art. 5, jest niepodważalne" - zadeklarowali przywódcy państw Sojuszu. 

 

Uczestnicy szczytu potępili rosyjską agresję na Ukrainę. "Poważnie podważa ona bezpieczeństwo i stabilność międzynarodową. To rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Przerażające okrucieństwo Rosji spowodowało ogromne ludzkie cierpienie i masowe przesiedlenia, nieproporcjonalnie dotykające kobiety i dzieci. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę humanitarną katastrofę" - ocenili uczestnicy. 

 

ZOBACZ: Prezydent Duda: Udało się zachować jedność NATO. Finlandii i Szwecja członkami. To ważne dla Polski

 

"Federacja Rosyjska jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Terroryzm, we wszystkich swoich formach i przejawach, nadal stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych społeczeństw oraz międzynarodowej stabilności i dobrobytu" - czytamy w dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Jak ocenili przywódcy, Rosja celowo zaostrzyła kryzys żywnościowy i energetyczny, który dotyka miliardy ludzi na całym świecie. Przywódcy, podjęli decyzję o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa w Sojuszu i zgodzili się na podpisanie protokołów akcesyjnych.

Szczyt NATO w Madrycie 

We wtorek 28 czerwca w Madrycie rozpoczął się trzydniowy szczyt NATO. Jak zapowiedział jeszcze przed rozpoczęciem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szczyt będzie "historyczny". Stoltenberg przekazywał, że wprowadzone zostaną zmiany w "polityce odstraszania i obrony".

 

ZOBACZ: Joe Biden: 20 tys. dodatkowych żołnierzy na wschodniej flance Sojuszu. Siedziba korpusu w Polsce


W środę rozpoczęły się oficjalne rozmowy. Jeszcze przed ich obradami prezydent USA Joe Biden przekazał, że USA będzie zwiększać obecność w Europie. Jak powiadomił, w Polsce utworzona zostanie stała kwatera główna V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych. 

 

- Myślę, że jest to szczyt, na którym będzie pisana historia. (...) Przyjmiemy nową koncepcję strategiczną NATO oraz potwierdzimy jedność i determinację naszego Sojuszu do obrony każdego centymetra naszego terytorium. Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest nienaruszalny. Poważnie traktujemy to, co tam jest zapisane: atak na jednego to atak na wszystkich członków NATO - zadeklarował prezydent USA. 

anw/bas / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie