Francja. Główny zamachowiec z Paryża Salah Abdeslam skazany na dożywocie

Świat
Francja. Główny zamachowiec z Paryża Salah Abdeslam skazany na dożywocie
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSO
Francuski sąd uznał w środę Salaha Abdeslama za winnego zabójstw w atakach terrorystycznych z 2015 roku i skazał go na dożywocie

Francuski sąd uznał Salaha Abdeslama za winnego zabójstw w atakach terrorystycznych z 2015 roku i skazał go na dożywocie. W zamachach w Paryżu i Saint Denis zginęło 130 osób, a ponad 350 zostało rannych.

32-letni Abdeslam jest uważany jest za jedynego żyjącego członka grupy terrorystycznej, która dokonała masakr 13 listopada 2015 roku. Do zorganizowania ataków przyznało się Państwo Islamskie. 

 

Abdeslam został uznany przez sąd za współorganizatora ataków i współsprawcę morderstw, winnego usiłowania zabójstwa, porwania, usiłowania zabójstwa osób sprawujących władzę publiczną, oraz działanie w zorganizowanym gangu.

 

 

Wyrok dożywocia bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie został wydany we Francji zaledwie po raz czwarty.

Reszta sprawców uznawana za zmarłych

Pięciu zawodowych sędziów wydało wyroki od dwóch lat pozbawienia wolności do dożywocia w procesie, który trwał od września 2021 roku. Sześciu oskarżonych skazano zaocznie. Oprócz Salaha Abdeslama, 18 oskarżonych otrzymało wyroki za terroryzm, a jeden został skazany za oszustwo.

 

ZOBACZ: USA: Wspólniczka Epsteina, Ghislaine Maxwell skazana na 20 lat więzienia

 

Farid Kharkhach, który dostarczył członkom grupy terrorystycznej fałszywe dowody osobiste, został skazany na dwa lata więzienia. Spędził sześć lat w areszcie tymczasowym, dzięki czemu będzie mógł uzyskać odszkodowanie od państwa.

 

Pięciu oskarżonych, uznawanych za zmarłych w regionie iracko-syryjskim, zostało skazanych na dożywocie. Szósty sądzony in absentia (zaocznie - red.) przebywa w więzieniu w Turcji.

130 osób zabitych w zamachach

Zamachy w Paryżu z 2015 roku były jednymi z największych ataków terrorystycznych we współczesnej Europie. W sześciu restauracjach, klubie muzycznym Bataclan oraz na stadionie w Saint-Denis zginęło 130 osób, w tym siedmiu sprawców, a ponad 350 osób zostało rannych.

 

ZOBACZ: Zamachowiec z Paryża oskarżony o próbę zabójstwa policjantów w Brukseli. Pierwszy dzień procesu. "Nie boję się was"

 

Proces oskarżonych o udział w atakach i ich planowanie rozpoczął się we wrześniu 2021 roku. To największy proces karny, jaki kiedykolwiek zorganizowano we Francji. Akt oskarżenia ma 348 stron. W procesie zeznawali eksperci, funkcjonariusze, politycy, a nawet były prezydent Francji Francois Hollande.

 

jsd/wka / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie