Burze z gradem i silny wiatr. Alert RCB i ostrzeżenia IMGW

Polska
Burze z gradem i silny wiatr. Alert RCB i ostrzeżenia IMGW
Pixabay
Ulewy i burze mogą powodować gwałtowny wzrost stanów wody - prognozuje IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w środę po południu ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Z kolei IMGW ostrzega, że ulewy i burze mogą powodować gwałtowny wzrost stanów wody. Ostrzeżenia przed podtopieniami wydano dla południowej Polski.

Dziś burze z gradem i silny wiatr - ostrzegło przed południem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ze względu na zmieniające się prognozy pogody alert wysłano w województwach opolskim i dolnośląskim.

 

Okazuje się jednak, że burze zawędrują dalej w głąb Polski. Po południu ostrzeżenie rozszerzono na południowe powiaty województw: lubuskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Możliwe są tam przerwy w dostawie prądu i utrudnienia komunikacyjne. 

 

Zaapelowano, by w czasie burz nie zatrzymywać się pod drzewami oraz zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

 

Z kolei IMGW w mediach społecznych poinformował, że wydał ostrzeżenia hydrologiczne.

 

"W związku z ulewnymi opadami, które towarzyszyć będą burzom, możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wody. Szczególnie narażone będą zlewnie mniejszych i górskich rzek oraz obszary zurbanizowane. Możliwe lokalne podtopienia" - czytamy na twitterowym profilu IMGW-PIB.

 

 

Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wód obowiązują od środowego popołudnia do czwartku w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i części podkarpackiego.

 

ZOBACZ: Upały w Polsce. Lokalnie nawet 37 stopni. IMGW ostrzega

 

"W przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych" - napisano w ostrzeżeniach.

 

Jak podaje IMGW, wczorajsze burze przyniosły intensywne opady deszczu. Najwyższą sumę zanotowano na stacji Wysowa gdzie spadło 66 mm deszczu, w tym prawie 45 mm w ciągu jednej godziny. Dzisiejsze burze również mają być bardzo wydajne pod względem opadowym.

 

 

Pogoda w Polsce. Uwaga upał

Synoptycy ostrzegają też przez ekstremalnymi upałami. Alerty przed upałem obowiązują na obszarze 12 województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

W województwie podkarpackim, we wschodniej części województwa małopolskiego oraz na południu województw świętokrzyskiego i lubelskiego ostrzeżenia mają trzeci, najwyższy stopień. Tam temperatura może sięgać w dzień 35 stopni. Na pozostałym obszarze, na którym będzie upalnie, alerty mają drugi stopień, a termometry wskażą do 33 stopni. Temperatura w nocy w tej części kraju może przekraczać 20 stopni.

 

jsd/ml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie