IMGW: Najwyższa temperatura w niedzielę zanotowana na stacji synoptycznej w Lesznie

Polska
IMGW: Najwyższa temperatura w niedzielę zanotowana na stacji synoptycznej w Lesznie
Twitter/IMGW

W niedzielę najwyższą temperaturę na stacji synoptycznej zanotowano w Lesznie. Było to 33,5 stopnia C - poinformował wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak dodano, poniedziałek będzie kolejnym upalnym dniem, a wysokie temperatury zostaną z nami do 7 lipca.

"Najwyższą temperaturę na stacji synoptycznej zanotowano dziś w Lesznie. Jutro czeka nas kolejny upalny dzień" - napisało w niedzielę na Twitterze IMGW. Do wpisu załączono grafikę, z której wynika, że na stacji w Lesznie zanotowano 33,5 st. C. Najniższą temperaturę zarejestrowano natomiast na stacji w Zakopanem - było to 26,3 st. C.

 

 

Dzień wcześniej IMGW informowało, powołując się na prognozy numeryczne, że upalne i gorące dni zostaną z nami do 7 lipca. Według prognoz najcieplejszym dniem ma być 30 czerwca i 1 lipca. Temperatury mogą wtedy przekroczyć 35 st. C i osiągnąć nawet około 37-39 st. C.

 

 

Prawie w całym kraju obowiązują obecnie wydane przez IMGW ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. W najbliższym czasie temperatury w ciągu dnia wyniosą od 29 do 33 st. C, zaś temperatura minimalna w nocy od 16 do 19 st. C.

 

WIDEO: Upały dotarły nad polskie morze

Upały groźne dla osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego

Osoby ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego podczas wysokich temperatur są wyjątkowo narażone.

 
- Osoby te przyjmują dużo różnych leków kardiologicznych, na nadciśnienie tętnicze i zapominają, że podczas takich upałów bardzo się pocimy, tracimy wodę, bardzo szybko się odwadniamy i to odwodnienie jest niezwykle niebezpieczne - powiedział dr n. med. internista, kardiolog, hipertensjolog Piotr Gryglas.

 

ZOBACZ: Tykocin. Podczas spływu Narwią przewrócił się kajak. Nie żyje 33-latek

 

Lekarz podkreślił, że osoby te powinny pamiętać, by podczas upałów pić wodę, unikać wychodzenia na zewnątrz i uzupełniać elektrolity. Jeżeli chorzy nie stosują elektrolitów - chodzi o zwykłą sól - to wówczas ciśnienie spada jeszcze bardziej i jeszcze większe jest zagrożenie powikłaniami tzw. hipotonii, czyli spadku ciśnienia na skutek zażywanych leków w interakcji z nadmiernym odwodnieniem - ostrzegł lekarz.

 

jsd/ sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie