Kraków. "Wisła Sharks". Rusza proces pseudokibiców

Polska
Kraków. "Wisła Sharks". Rusza proces pseudokibiców
Polsat News
Rusza proces pseudokibiców "Wisła Sharks"

Proces 38 osób powiązanych ze zorganizowaną grupą przestępczą pseudokibiców "Wisła Sharks" rusza we wtorek przed Sądem Okręgowym w Krakowie. Prokurator zarzucił oskarżonym 241 przestępstw.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, przy współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Podkarpackim Oddziałem Straży Granicznej.

 

ZOBACZ: 38 pseudokibiców z grupy przestępczej "Wisła Sharks" usłyszało 241 zarzutów

 

Na ławie oskarżonych - jak przekazała PK - zasiądzie 38 osób, wśród których znaleźli się m.in. Paweł M. ps. Misiek, Gruby, Grzegorz Z. ps. Zielak, Paweł B. ps. Rondel, Norbert C. ps. Divi, Artur D. ps. Arczi, Janusz F. ps. Teddy, Michał K. ps. Cherlawy, Kamil K. ps. Lama, Adrian K. ps. Adik, Patryk K. ps. Mietek, Michał K. ps. Trybek, Marcin M. ps. Maczo, Krzysztof M. ps. Szkodnik, Marcin M. ps. Cytryna, Dawid N. ps. Latino, Mateusz P. ps. Dolar, Marcin W. ps. Zibi, Łukasz S. ps. Shrek oraz Marek Z. ps. Korek.

 

Prokurator zarzucił 22 oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej "Wisła Sharks". Za działanie w niej prawomocnym wyrokiem krakowskiego sądu pięć lat temu skazani zostali już Patryk K. ps. Mietek, Krzysztof M. ps. Szkodnik i Dawid N. ps. Latino.

Proces pseudokibiców. Oskarżeni o 241 przestępstw

Prokurator oskarżył w sumie 38 osób o popełnienie 241 czynów, w tym przede wszystkim o bójki i pobicia, w tym również przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów, takich jak maczety i noże. Część osób została oskarżona o przestępstwa narkotykowe polegające na wewnątrzwspólnotowym obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, m.in marihuany, kokainy, amfetaminy.

 

W toku śledztwa prokurator ustalił, że oskarżeni w swoim działaniu kierowali się ustalonymi i obowiązującymi w ramach grupy zasadami dotyczącymi awansowania, nagradzania, karania i degradowania jej członków. Ponadto brali udział w naradach i zbiórkach, na których uzgadniano i planowano dalszą działalność grupy, jak również czerpali zyski z funkcjonowania grupy pochodzące głównie z handlu narkotykami.

Obowiązek "eliminacji sympatyków"

Według ustaleń śledczych przynależność do "Sharksów" wiązała się z zobowiązaniem do eliminacji sympatyków przeciwnych drużyn piłkarskich w Krakowie, co określane było mianem tzw. dojeżdżania. Przeprowadzane "akcje" polegały na tym, że "Sharksi" poruszali się samochodami ulicami dzielnic i obszarów, gdzie mogli spotkać sympatyków wrogiego klubu. Szukali tych, których powiązani byli ze strukturami pseudokibiców, albo tych nieostrożnie wyrażających swoje sympatie piłkarskie poprzez założenie nieodpowiedniego elementu ubioru. Organizowali też "akcje", podczas których przeprowadzane były zaplanowane wcześniej ataki.

 

ZOBACZ: Pseudokibice Lechii i Arki zablokowali autostradę A1. Interweniowała policja

 

Starcia niejednokrotnie kończyły się tragicznie - dochodziło m.in. do poważnych pobić i zabójstw. Oprócz tego członkowie grupy zajmowali się handlem środkami psychoaktywnymi - kokainą, amfetaminą, marihuaną, mefedronem i innymi. Działalność jej członków nie ograniczała się tylko do Krakowa i innych polskich miejscowości - prowadzili ją też m.in. w Holandii, Czechach, Włoszech, Francji i Szwecji.

 

Do tej pory prokuratorzy z małopolskiej PK skierowali już kilkanaście aktów oskarżenia wobec kilkudziesięciu osób wchodzących w skład tej grupy; o kierowanie "Sharksami" oskarżeni są Paweł M. ps. Misiek i Grzegorz Z. ps. Zielak.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie