38 pseudokibiców z grupy przestępczej "Wisła Sharks" usłyszało 241 zarzutów

Polska
38 pseudokibiców z grupy przestępczej "Wisła Sharks" usłyszało 241 zarzutów
Flickr/Piotr Drabik
Członkowie "Wisła Sharks" zajmowali się m.in. handlem środkami psychoaktywnymi – kokainą, amfetaminą, marihuaną, mefedronem i innymi

Do Sądu Okręgowego w Krakowie skierowany został akt oskarżenia przeciwko 38 osobom powiązanym ze zorganizowaną grupą przestępczą pseudokibiców "Wisła Sharks". Prokurator zarzucił im 241 przestępstw.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przy współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Podkarpackim Oddziałem Straży Granicznej.

 

ZOBACZ: Katowice. Pseudokibice zatrzymani za potrącenie samochodem policjantów

 

Jak poinformował Dział Prasowy PK, akt oskarżenia przeciwko osobom powiązanym z grupą pseudokibiców "Wisła Sharks" został skierowany do Sądu Okręgowego w Krakowie. "Na ławie oskarżonych zasiądzie 38 osób, wśród których jest m.in. Paweł M. ps. Misiek, Gruby, Grzegorz Z. ps. Zielak, Paweł B. ps. Rondel, Norbert C. ps. Divi, Artur D. ps. Arczi, Janusz F. ps. Teddy, Michał K. ps. Cherlawy, Kamil K. ps. Lama, Adrian K. ps. Adik, Patryk K. ps. Mietek, Michał K. ps. Trybek, Marcin M. ps. Maczo, Krzysztof M. ps. Szkodnik, Marcin M. ps. Cytryna, Dawid N. ps. Latino, Mateusz P. ps. Dolar, Marcin W. ps. Zibi, Łukasz S. ps. Shrek oraz Marek Z. ps. Korek" - podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

38 osób oskarżonych o popełnienie 241 czynów

- Prokurator zarzucił 22 oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej "Wisła Shark" - przekazała PK dodając, że oskarżeni Patryk K. ps. Mietek, Krzysztof M. ps. Szkodnik i Dawid N. ps. Latino zostali już w 2017 roku skazani prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej "Wisła Sharks".

 

PK wskazała, że prokurator oskarżył w sumie 38 osób o popełnienie 241 czynów, w tym przede wszystkim o bójki i pobicia, w tym również przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów, takich, jak maczety, noże. Część osób została oskarżona o przestępstwa narkotykowe polegające na wewnątrzwspólnotowym obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych m.in marihuany, kokainy, amfetaminy.

 

ZOBACZ: Areszt dla 13 osób związanych ze środowiskiem pseudokibiców Wisła Sharks

 

- W toku śledztwa prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie ustalił, że oskarżeni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej "Wisła Sharks" m.in. kierowali się ustalonymi i obowiązującymi w ramach grupy zasadami dotyczącymi awansowania, nagradzania, karania, degradowania członków, brali udział w naradach i zbiórkach, na których uzgadniano i planowano dalszą działalność grupy, jak również czerpali zyski z funkcjonowania grupy pochodzące głównie z handlu narkotykami - podkreśliła PK.

 

Według ustaleń śledczych przynależność do "Sharksów" wiązała się z bezwzględne zobowiązaniem do eliminacji, co określane było mianem tzw. dojeżdżania, sympatyków przeciwnych drużyn piłkarskich w Krakowie. - "Akcje" czy też inaczej "polowania" polegały na poruszaniu się członków "Sharksów" samochodami ulicami dzielnic i obszarów leżących w sferze wpływów sympatyków wrogiego klubu, w poszukiwaniu osób powiązanych ze strukturami pseudokibiców lub nieostrożnie wyrażających swoje sympatie piłkarskie poprzez założenie nieodpowiedniego elementu ubioru. Ponadto podejmowano również "akcje" planowane, gdzie na podstawie zgromadzonych w tym celu informacji ustalano miejsce i czas ataku, usytuowanie pojazdów, schemat działania - wyjaśniła PK.

Konfrontacje z innymi kibicami

- Przez okres działalności "Sharksów" na krakowskich ulicach dochodziło do konfrontacji członków grupy z sympatykami dwóch pozostałych krakowskich drużyn piłkarskich. Przykładowo można wymienić: pobicie ze skutkiem śmiertelnym Tomasza Cz., atak na kibiców jednego z krakowskich klubów na boisku "Orlik", pobicie z użyciem niebezpiecznych narzędzi Damiana C. ps. Kocur, zabójstwo Łukasza W. ps. Krótki, zabójstwo Mariusza B., wdarcie się na boisko w trakcie meczy z gdyńskim klubem piłkarskim, bójka w jednym z lokali oraz pobicie ze skutkiem śmiertelnym Wojciecha S., zamieszki w czasie trwania meczu pomiędzy krakowskimi klubami 23 lutego 2014 r., czy podpalenie samochodu na szkodę Jakuba K. (samochód pomylono z samochodem użytkowanym przez Sławomira M. ps. Toporek) - przekazała PK.

 

Jak ustalili śledczy, członkowie grupy przestępczej zajmowali się ponadto handlem środkami psychoaktywnymi – kokainą, amfetaminą, marihuaną, mefedronem i innymi.

 

ZOBACZ: Górnik Zabrze: prokuratura oskarżyła 13 kolejnych członków gangu ze środowiska pseudokibiców

 

PK podała, że do tej pory prokuratorzy z małopolskiej Prokuratury Krajowej skierowali już 12 aktów oskarżenia wobec 73 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej pseudokibiców "Wisła Sharks".

 

- W listopadzie 2020 roku prokurator skierował akt oskarżenia przeciwko Pawłowi M. ps. Misiek i Grzegorzowi Z. ps. Zielak zarzucając im popełnienie łącznie 188 przestępstw, w tym kierowanie grupą "Wisła Sharks" od końca 2006 do maja 2018 roku - przypomniała PK.

 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie