Adam Niedzielski: Na jesień może być nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19

Polska
Adam Niedzielski: Na jesień może być nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19
PAP/Tomasz Gzell
Adam Niedzielski

- We wrześniu rozpoczniemy szczepienie czwartą dawką konkretnych grup wiekowych przeciwko COVID-19 - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że rząd czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków. - Przygotowujemy się na scenariusz hospitalizacji 30 tysięcy chorych - poinformował Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapytany w RMF FM o czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 odpowiedział, że rząd patrzy na to przez pryzmat Europejskiej Agencji Leków i jej decyzji.

 

- W tej chwili mamy deklaracje od największych producentów szczepionek, że w najbliższym czasie zostaną dostarczone dokumenty, które będą pokazywały, że szczepienie nie jest przeciwko pierwotnej wersji koronawirusa, tylko względem omikronu – wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski o nowym programie Ministerstwa Zdrowia. Pilotaż dla pacjentów z traumą

 

Niedzielski przekazał, że w ubiegłym tygodniu otrzymał informację od Moderny, że udało im się przeprowadzić pierwsze badania nowej szczepionki, a deklaracja ich dotycząca będzie składana Unii Europejskiej prawdopodobnie w sierpniu.

 

- Jak EMA zatwierdzi te badania i szczepionkę, to my również zaakceptujemy ją do użytku. Obaj producenci deklarują, że we wrzesień wjedziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana do wariantu omikron – zaznaczył minister. Dodał, że wtedy też będzie można rozpocząć szczepienie czwartą dawką konkretnych grup wiekowych, bądź całej populacji, wraz z zaleceniami EMA.

Adam Niedzielski: We wrześniu może być nawet 30 tysięcy zakażeń

Minister zdrowia zapytany został również o najnowsze prognozy rozwoju pandemii COVID-19. Polityk zaznaczył, że nie możemy mówić o "wakacjach od koronawirusa", ponieważ epidemia cały czas jest z nami i nowe przypadki cały czas występują.

 

- Według krótkookresowych prognoz na początku lipca widzimy pewne przejściowe zwiększenie do około tysiąca przypadków zakażeń dziennie. To przyspieszenie nie powinno w lipcu przerodzić się w duże przyrosty – wyjaśnił. Odnosząc się do prognoz długookresowych, zaznaczył, że są one obarczone większym ryzykiem, m.in. dotyczącym utrzymania się immunizacji w populacji po ostatniej fali omikronu.

 

ZOBACZ: Mark Brzezinski spotkał się z Adamem Niedzielskim. Tematem wsparcie dla Ukrainy

 

- Prognozy, które miałem w piątek okazję oglądać, mówiły nawet o przyroście zakażeń do kilkudziesięciu tysięcy w październiku. Czarny scenariusz, który był tam przedstawiony, mówił nawet o 30 tysiącach hospitalizacji – przekazał Niedzielski, jednocześnie dodając, że jest to tylko jeden ze scenariuszy. Najlepszy scenariusz, jak tłumaczył, zakłada, że żadnego zaburzenia pandemicznego nie będzie.

 

- Uważam, że na pewno po sezonie letnim będziemy mieli przyspieszenie zjawisk pandemicznych. To przyspieszenie prawdopodobnie, moim zdaniem, nie będzie wymagało zniekształcenia życia społecznego – zakończył.

mbl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie