Mark Brzezinski spotkał się z Adamem Niedzielskim. Tematem wsparcie dla Ukrainy

Polska
Mark Brzezinski spotkał się z Adamem Niedzielskim. Tematem wsparcie dla Ukrainy
Twitter/Ambasador Mark Brzezinski
Minister zdrowia Adam Niedzielski i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkali się, by omówić kwestie związane z Ukrainą

Minister zdrowia Adam Niedzielski i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkali się w środę, by omówić m.in. wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i odbudowę systemu zdrowia w tym kraju.

O spotkaniu poinformował na Twitterze ambasador. "Dziś spotkałem się z Ministrem Adamem Niedzielskim, by omówić wsparcie zdrowotne dla ukraińskich uchodźców, odbudowę systemu zdrowia w Ukrainie i odpowiedź na skutki pandemii" – przekazał.

 

Niedzielski zareagował na ten wpis, dziękując za spotkanie i rzeczową rozmowę.

 

Od początku wojny funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili z Ukrainy do Polski 3,592 mln osób.

Brzezinski: partnerstwo amerykańsko-polskie, również w sferze militarnej

Partnerstwo amerykańsko-polskie, również w sferze militarnej, jest bliższe i trwalsze niż kiedykolwiek; gen. Richard Neely i instruktorzy z Gwardii Narodowej z Illinois będą szkolić żołnierzy WOT - napisał także w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

 

"Gen. Richard Neely wraz z Instruktorami Gwardii Narodowej z Illinois przybyli do Polski, by szkolić żołnierzy obrony terytorialnej. Dziś partnerstwo amerykańsko-polskie jest bliższe i trwalsze, niż kiedykolwiek - również w sferze militarnej. Razem jesteśmy silniejsi!" - napisał w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski na Twitterze.

 

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu pod koniec kwietnia informowało, że Żołnierze Gwardii Narodowej mają szkolić żołnierzy WOT w obsłudze przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, pierwszej pomocy pola walki, a także poprowadzić kursy dla strzelców wyborowych.

 

 

"W kilkunastu edycjach kursów dla operatorów ppk Javelin, medyków pola walki oraz snajperów udział weźmie łącznie ponad 800 terytorialsów z różnych brygad obrony terytorialnej z całego kraju" – informowało CSWOT.

 

Kursy będą się odbywać w obiektach CSWOT w Toruniu i w innych regionach Polski. W każdym z kilkunastu szkoleń ma uczestniczyć kilkudziesięciu ochotników WOT z różnych brygad OT.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mark Brzezinski: widzimy rozpacz i gniew, ale także nadzieję

 

W 2020 r. MON kupiło dla WOT 60 przenośnych wyrzutni i 180 pocisków Javelin, które zostały dostarczone w ubiegłym roku. To jeden z typów broni, którą USA wsparły w ostatnich miesiącach Ukrainę.

 

Jak zaznaczało w kwietniu centrum Szkolenia WOT, "Gwardia Narodowa stanu Illinois jest kluczowym partnerem dla Wojsk Obrony Terytorialnej". Z rezerwistami wojsk lądowych z Illinois od blisko 30 lat współpracują także polskie wojska operacyjne. Polacy i Amerykanie razem szkolili się przed misjami i służyli w Iraku oraz Afganistanie; gwardziści z Illinois wspierali też specjalistów z polskiego wojska, którzy pomagali służbom cywilnym w zabezpieczeniu przed zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi piłkarskich mistrzostw Euro 2012. 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie