Wojna w Ukrainie. Telefoniczny maraton Zełenskiego ws. wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej

Świat
Wojna w Ukrainie. Telefoniczny maraton Zełenskiego ws. wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej
Facebook/Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

- Od samego rana kontynuowałem telefoniczny maraton w sprawie pozytywnej decyzji o status kandydatury Ukrainy do UE - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że liczy na kluczową decyzję dziś wieczorem. W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt unijnych przywódców na temat statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z przywódcami europejskimi, aby uzyskać wsparcie dla przyznania statusu kandydata do UE.

 

Na oficjalnym profilu prezydenta na Facebooku pojawił się film, w którym dziękuje on za pomoc i zaangażowanie krajów Unii Europejskiej w staraniach Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski: Będę kontynuował ten maraton


"Od samego rana kontynuowałem telefoniczny maraton w sprawie pozytywnej decyzji o status kandydatury Ukrainy do UE. Rozmawiałem dzisiaj z przywódcami 11 krajów: Bułgarii, Łotwy, Grecji, Szwecji, Estonii, Czech, Belgii, Austrii, Słowenii, Mołdawii i ponownie rozmawiałem z prezydentem Litwy Nausėdą. Wyraziłem pełne poparcie dla sytuacji wokół obwodu kaliningradzkiego w Rosji. Będę kontynuował ten maraton – musimy zapewnić maksymalne wsparcie naszemu państwu. Kluczowej europejskiej decyzji spodziewamy się wieczorem" - napisał na portalu.

 

ZOBACZ: Niemcy. Ursula von der Leyen: Jestem przekonana, że Ukraina otrzyma status kraju kandydującego do UE

 

Prezydent powiedział, że Rosja powinna ponieść odpowiedzialność za każdą śmierć w Ukrainie. Zełenski zaznaczył, że dlatego konieczne jest międzynarodowe działanie. - Potrzebne będzie powołanie nowego trybunału, który rozsądzi rosyjskie zbrodnie - dodał. 

 

 

Szczyt UE w sprawie Ukrainy i Mołdawii

W czwartek rozpoczął się dwudniowy szczyt unijnych przywódców w Brukseli. Jednym z głównych tematów rozmów będzie przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej.

 

- Wobec powrotu wojny do Europy podjęliśmy bezprecedensowe działania dowodzące geopolitycznej siły UE. Teraz musimy poczynić dalsze kroki, by wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność naszego kontynentu. Będzie to główny temat naszego szczytu Rady Europejskiej 23–24 czerwca - napisał w zaproszeniu wystosowanym do szefów państw i rządów przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Na okupowanych terenach Rosjanie przejmują sklepy należące do Ukraińców

 

Jak podkreślił, nadszedł już czas, aby potwierdzić, że przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Gruzji jest w UE. Zapowiedział, że będzie wnioskował o przyznanie statusu kraju kandydującego Ukrainie i Mołdawii.

 

- Równolegle będziemy nadal zapewniać Ukrainie silne wsparcie humanitarne, wojskowe, gospodarcze i finansowe - podkreślił.

 

mbl/PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie