Niemcy. Ursula von der Leyen: Jestem przekonana, że Ukraina otrzyma status kraju kandydującego do UE

Świat
Niemcy. Ursula von der Leyen: Jestem przekonana, że Ukraina otrzyma status kraju kandydującego do UE
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Niedługo przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła optymizm co do perspektywy uzyskania przez Ukrainę statusu kandydata do UE.

- Jestem głęboko przekonana, że otrzymamy pozytywną decyzję, że otrzymamy wsparcie. Kurs został już wyznaczony - oświadczyła von der Leyen w talk-show "Anne Will” w niemieckiej telewizji publicznej. - Oczywiście, jest to historyczna decyzja, którą musi teraz podjąć Rada Europejska, ale przygotowania są dobre - dodała.

 

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że opowiada się za tym, aby Ukraina i Mołdawia zostały oficjalnymi kandydatami do członkostwa w Unii Europejskiej.

 

 

W nadchodzący czwartek i piątek 27 państw członkowskich UE przedyskutuje tę rekomendację w Brukseli, jak również wniosek o akcesję Gruzji, która zdaniem Komisji Europejskiej musi najpierw spełnić pewne warunki.

Brak jednolitego stanowiska

Kraje członkowskie UE na razie nie mają w tej sprawie jednolitego stanowiska. Rząd Austrii chce, aby status kandydata otrzymała także Bośnia i Hercegowina. Rumunia dąży, aby ten status uzyskała również Gruzja.

 

 

Von der Leyen podkreśliła, że decyzja o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego została podjęta na podstawie danych, faktów oraz prac przygotowawczych, które Ukraina wykonała w ciągu ostatnich ośmiu lat.

 

- Ukraina poczyniła ogromne postępy w ostatnich latach. Chcemy zobaczyć jeszcze więcej reform - powiedziała przewodnicząca KE.

Komisja Europejska z wpływem na decyzję

Von der Leyen podkreśliła, że to od samego państwa ubiegającego się o akcesję zależy, czy i jak szybko uda się je przyjąć. Podała przykład Turcji i Słowacji, które otrzymały perspektywę wstąpienia do Unii Europejskiej w 1999 roku. Słowacja włożyła ogromny wysiłek, którego efektem było przystąpienie do UE w 20004 roku, z kolei Turcja, zdaniem von der Leyen, jest dziś bardziej oddalona od UE niż wtedy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Dowódcy Azowa przewiezieni do Moskwy

 

Rekomendując przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do członkostwa, Komisja kładzie fundamenty pod ewentualną decyzję państw członkowskich UE. Ukraina, która ma ponad 40 milionów obywateli, około trzy i pół miesiąca temu, krótko po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji złożyła wniosek o członkostwo w UE.

jsd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie