Hongkong. Władze zabrały mieszkańcom chomiki. Był zakażony koronawirusem

Świat
Hongkong. Władze zabrały mieszkańcom chomiki. Był zakażony koronawirusem
Pixabay/Fafnir033
W ubiegłym tygodniu sklepom zoologicznym odebrano blisko 2,6 tys. małych zwierząt, w tym chomików, świnek morskich i szynszyli, które zostały – jak określają to władze - "humanitarnie usunięte"

Wśród 77 chomików odebranych właścicielom z powodu obaw o COVID-19 tylko u jednego wykryto koronawirusa – ogłosiły władze Hongkongu. Infekcję stwierdzono też u kilku z ponad 2,5 tys. małych zwierząt wybitych w sklepach zoologicznych.

Decyzja o wybiciu chomików zapadła po wykryciu zakażenia wariantem Delta koronawirusa u pracownicy sklepu zoologicznego. Eksperci oceniają ryzyko przeniesienia wirusa ze zwierzęcia na człowieka jako niskie, ale według władz kobieta zakaziła się od "chomików importowanych z Holandii".

 

ZOBACZ: Hongkong. Władze chcą wybić dwa tysiące chomików, bo mogą roznosić koronawirusa

 

Decyzja wzbudziła oburzenie organizacji praw zwierząt i części właścicieli chomików. Inni chętnie się ich pozbywali, uznając je za zagrożenie dla domowników. Wolontariusze deklarowali chęć przyjęcia niechcianych chomików, ponieważ w atmosferze strachu wiele gryzoni porzucono.

Ponad 2,5 tys. małych zwierząt zostało "humanitarnie usuniętych"

W ubiegłym tygodniu sklepom zoologicznym odebrano blisko 2,6 tys. małych zwierząt, w tym chomików, świnek morskich i szynszyli, które zostały – jak określają to władze - "humanitarnie usunięte". Osobom, które kupiły chomiki po 22 grudnia nakazano przekazywanie ich władzom w celu uśpienia.

 

ZOBACZ: Hongkong. Pożar w wieżowcu. 1200 osób ewakuowanych

 

Zakażenie koronawirusem wykryto u dziewięciu spośród chomików odebranych sklepom zoologicznym – informował w piątek rzecznik zajmującego się tą sprawą wydziału hongkońskiej administracji, zaznaczając, że testy wciąż są prowadzone. W niedzielę wieczorem władze ogłosiły, że wirusa stwierdzono również u jednego z 77 chomików odebranych osobom prywatnym i uśpionych.

 

Hongkong boryka się obecnie z największą falą Covid-19 od lata 2020 roku. W niedzielę zgłoszono około 140 nowych infekcji, 5 tys. mieszkańców jednego z osiedli objęto lockdownem, a 35 tys. ludzi skierowano na masowe testy przesiewowe. W ramach zasady „zero covid” zamknięto szkoły i siłownie, ograniczono czas pracy restauracji i pasażerski ruch lotniczy.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie