Wojna w Ukrainie. 240 tys. ukraińskich uchodźców znalazło pracę w Polsce

Polska
Wojna w Ukrainie. 240 tys. ukraińskich uchodźców znalazło pracę w Polsce
Polsat News
Uchodźcy z Ukrainy znajdują pracę w Polsce

Ponad 240 tys. uchodźców z Ukrainy jest legalnie zatrudnionych w Polsce. Najczęściej znajdują pracę w handlu, usługach opiekuńczych czy w magazynach. Co druga osoba znalazła zatrudnienie – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maląg przy okazji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni zwróciła uwagę, że ponad 1,2 mln uchodźców z Ukrainy ma numer PESEL, połowa z nich to dzieci, a ponad 500 tys. to osoby, w większości kobiety, w wieku produkcyjnym.

 

Pracę w Polsce podjęło ponad 240 tys. ukraińskich uchodźców. - Możemy właściwie powiedzieć, że co druga osoba znalazła zatrudnienie - zauważyła Maląg.

 

ZOBACZ: Eurowizja. Ukraina żąda cofnięcia decyzji ws. odebrania jej organizacji konkursu piosenki

 

Uchodźcy najczęściej znajdują pracę w handlu, usługach opiekuńczych i w magazynach.

 

- To inny profil niż przed wybuchem wojny, gdzie w Polsce byli przede wszystkim mężczyźni, a więc pracowali w branżach ciężkich - zaznaczyła.

Część uchodźców z Ukrainy nie pracuje w wyuczonym zawodzie

Minister podkreśliła też, że część uchodźców nie pracuje w wyuczonym zawodzie i ma wyższe wykształcenie. Dlatego, jak mówiła, resort wprowadza rozwiązania, które pozwolą im korzystać z aktywnych form zatrudnienia.

 

- Jeżeli rejestrują się jako osoby bezrobotne, nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych, ale mają prawo dostępu do instrumentów rynku pracy - powiedziała Maląg. To m.in. możliwość nauki polskiego, ponieważ nieznajomość języka może być barierą w zatrudnieniu.

 

Minister przypomniała również, że resort przeprowadził konkurs "Razem Możemy Więcej" na projekty aktywizujące dla cudzoziemców, który jej zdaniem cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. - Już te projekty są wdrażane w życie – dodała.

msm/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie