Eurowizja. Ukraina żąda cofnięcia decyzji ws. odebrania jej organizacji konkursu piosenki

Świat
Eurowizja. Ukraina żąda cofnięcia decyzji ws. odebrania jej organizacji konkursu piosenki
Facebook/Kalush Orchestra
Zwycięski ukraiński zespół Kalush Orchestra na eurowizji 2022

- Będziemy żądać cofnięcia decyzji o tym, że Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się w przyszłym roku w Ukrainie - oświadczył w piątek ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko. Jak dodał, Ukraina spełniła wszystkie warunki i uważa, że zdoła zrealizować wzięte na siebie zobowiązania.

W piątek Europejska Unia Nadawców poinformowała, że z przyczyn bezpieczeństwa Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku nie odbędzie się na Ukrainie.

Eurowizja 2022 w Ukrainie?. "Spełniliśmy wszystkie warunki"

"Ukraina nie zgadza się z okolicznościami podjęcia takiej decyzji - kiedy postawiono nas przed faktem bez omówienia innych wariantów" - napisał ukraiński minister na Facebooku.

 

ZOBACZ: Eurowizja nie odbędzie się w Ukrainie. "Nie może spełnić wymogów"

 

Jak dodał, Ukraina uważa, że ma wszelkie podstawy, by prowadzić dalsze rozmowy i znaleźć wspólne rozwiązanie, które będzie zadowalające dla obu stron. - Sprawiedliwie wygraliśmy Eurowizję 2022 i spełniliśmy na razie wszystkie warunki w określonych terminach w sprawie procesu uzgodnienia przeprowadzenia (konkursu) na Ukrainie - udzieliliśmy odpowiedzi i gwarancji w sprawie norm bezpieczeństwa oraz możliwego miejsca przeprowadzenia konkursu - zaznaczył.

Eurowizja w Ukrainie byłaby "silnym wsparciem od całego świata"

Tkaczenko ocenił, że przeprowadzenie konkursu na Ukrainie w przyszłym roku byłoby "silnym sygnałem dla całego świata o tym, że teraz wspiera Ukrainę".

 

 

Minister zapowiedział, że Kijów będzie żądać zmiany tej decyzji i opowiada się za dodatkowymi rozmowami w sprawie przeprowadzenia konkursu na Ukrainie w 2023 r. - Uważamy, że zdołamy zrealizować wszystkie wzięte na siebie zobowiązania - dodał. 

 

W tym roku konkurs wygrał zespół z Ukrainy - Kalush Orchestra.

 

 

Zgodnie z tradycją zwycięzca jest gospodarzem konkursu w następnym roku, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, w tym zapewnienia opłacalności organizacji imprezy i bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych stron, w tym publiczności - zaznaczyła Europejska Unia Nadawców.

 

Po przeprowadzeniu obiektywnej analizy Rada Zarządzająca Konkursu Piosenki Eurowizji z głębokim żalem stwierdziła, że biorąc pod uwagę obecne okoliczności, Ukraina nie może spełnić wymogów bezpieczeństwa i gwarancji operacyjnych, aby mogła być gospodarzem, organizatorem i producentem Konkursu Piosenki Eurowizji - przekazano.

nb/ml/wka / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie