Światowy Dzień Uchodźcy. Nowe punkty odprawy dla tirów i osiedle modułowe

Polska
Światowy Dzień Uchodźcy. Nowe punkty odprawy dla tirów i osiedle modułowe
Polsat News
Dzięki polskiej pomocy powstaje nowe osiedle modułowe w obwodzie kijowskim

Budowa osiedli modułowych w Ukrainie i nowe punkty odprawy dla tirów na polsko-ukraińskiej granicy - m.in. w ten sposób Polska pomaga ogarniętej wojną Ukrainie i jej mieszkańcom. W poniedziałek 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Polska aktywnie włącza się w pomoc Ukrainie - zarówno militarną, jak i humanitarną. Od 24 lutego ukraińsko-polską granicę przekroczyło 4,190 mln osób. Znaczna część z nich została w naszym kraju. 

 

Oprócz przyjęcia milionów uchodźców uciekających przed wojną, Polska angażuje się w pomoc Ukrainie na miejscu - budując osiedla modułowe oraz w pomoc przy eksporcie ukraińskiego zboża.

 

Na granicy powstało pięć dodatkowych punktów odprawy dla tirów

Minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej na przejściu granicznym między Polską a Ukrainą Korczowa-Krakowiec poinformował, że w poniedziałek na polsko-ukraińskiej granicy zostało uruchomionych pięć dodatkowych punktów odprawy dla tirów.

 

- To oznacza, że w ciągu 10 dni udało nam się dwukrotnie zwiększyć liczbę punktów odprawy dla samochodów ciężarowych - wyjaśnił. Dodał, że wpłynie to w zasadniczy sposób na zmniejszenie kolejek na granicy.

 

ZOBACZ: Narodowy Dzień Powstańców Śląskich. Prezydent Duda: Pokażmy, że pamiętamy o bohaterach ze Śląska

 

- Chcemy nie tylko pomagać naszym ukraińskim przyjaciołom, ale chcemy także zwiększyć tranzyt przez Polskę, bo jest to też wymierna korzyść dla polskich przedsiębiorców i polskiego państwa - dodał minister Dworczyk.

 

Ukraiński minister infrastruktury Oleksandr Kubrakov podziękował polskiej i ukraińskiej stronie za wykonane prace przy przejściach granicznych. - Dlaczego to jest ważne szczególnie w tym momencie? Ukraina jest wielkim eksporterem, a wszystkie proty na Morzu Czarnym zostały zablokowane. Na świecie rośnie kryzys spożywczy. To, co teraz robimy i będziemy robić, to nie jest wyłącznie kwestia naszych międzypaństwowych stosunków. To kwestia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego - dodał.

 

 

Polityk podziękował także za pomoc w budowie miasteczka w Ukrainie.

Osiedla modułowe w Ukrainie

Budowę osiedla modułowego w Ukrainie w obwodzie kijowskim pokazała reporterka Polsat News Adrianna Borowicz.

 

 

O tym, jakie znaczenie dla Ukraińców mają budowane dzięki polskiej pomocy osiedla modułowe, mówiły mieszkanki Borodzianki, które już wprowadziły się do swoich pokojów.

 

- Miałam mieszkanie, w ciągu pięciu minut nie zostało nic. Dostałam tutaj pokoik, jestem bardzo, bardzo wdzięczna, bardzo dziękuję. Mam gdzie nocować, jest ciepło, mam ciepłą wodę - mówi jedna z kobiet.

 

Przy budowie osiedla modułowego pracują Ukraińcy. To też jeden z aspektów pomocy, gdyż wielu z nich z powodu wojny straciło pracę. - Z jednej strony czują, że pomagają swoim, a z drugiej strony czują, że mają za co utrzymać swoje rodziny - wyjaśnia reporterka Adrianna Borowicz.

 

Osiedle modułowe powstaje  średnio trzy tygodnie.

pgo/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie