Narodowy Dzień Powstańców Śląskich. Prezydent Duda: Pokażmy, że pamiętamy o bohaterach ze Śląska

Polska
Narodowy Dzień Powstańców Śląskich. Prezydent Duda: Pokażmy, że pamiętamy o bohaterach ze Śląska
Twitter/Kancelaria Prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Wszyscy razem pokażmy, że pamiętamy o bohaterach ze Śląska - zaapelował prezydent Polski Andrzej Duda. Przypomniał, że w poniedziałek po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

W poniedziałek mija 100 lat od wkroczenia polskich wojsk do Katowic, co zapoczątkowało trwający wówczas dwa tygodnie proces przejmowania przyznanej Polsce części Górnego Śląska przez polską administrację. Na pamiątkę tych wydarzeń, oraz trzech powstańczych zrywów z lat 1919, 1920 i 1921, 20 czerwca w tym roku po raz pierwszy obchodzony jest jako Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

 

 

"Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Wszyscy razem pokażmy, że pamiętamy o Bohaterach ze Śląska!" - napisał na Twitterze prezydent.

 

ZOBACZ: Światowy Dzień Krwiodawcy. Prezydent Andrzej Duda oddał krew

 

Do wpisu załączono krótki film przypominający moment podpisania przez prezydenta ustawy ws. ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich, a także obrazy z uroczystości państwowych upamiętniających śląskie zrywy. W filmie wystąpił też, pochodzący ze Śląska, słynny aktor Franciszek Pieczka, który powiedział: "Powstańcy mówili, choć kawa czorno czy gorzko, byle polsko".

jsd/ sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie