Cezary Tomczyk: Ceny mieszkań to patologia do kwadratu

Polska
Cezary Tomczyk: Ceny mieszkań to patologia do kwadratu
Polsat News
Poseł PO Cezary Tomczyk

Ceny mieszkań w Sieradzu, Zduńskiej Woli, Łodzi czy Warszawie to jest patologia. A dzisiaj to jest patologia do kwadratu, bo nie dość, że te mieszkania są bardzo drogie, to jeszcze nikogo na nie nie stać i nikt nie jest w stanie dostać na nie kredytu - powiedział w programie "Graffiti" poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

Grzegorz Kępka pytał swojego gościa o słowa posłanki Lewicy Anny-Marii Żukowskiej, która powiedziała, że "mieszkanie jest prawem, a nie towarem" oraz szefa PO Donalda Tuska, który mówił, że "mieszkanie jest prawem człowieka, to znaczy móc mieszkać w godnych warunkach, to nie jest jakiś przywilej, to nie może być marzenie".

 

Cezary Tomczyk powiedział, że obie tezy są prawdziwe. Jak dodał, w wielu sprawach PO zgadza się z Lewicą. - Zgadzamy się z Lewicą, np. w sprawie podejścia do praworządności w Polsce. To nie jest tak, że te postulaty muszą się wzajemnie wykluczać - powiedział poseł PO.

Tomczyk: Mieszkanie jest zarówno prawem, jak i towarem

Dodał, że kwestię mieszkań w Polce to gigantyczny problem. - Mieszkanie jest zarówno prawem jak i towarem. Tak naprawdę chodzi o to, żeby ludzi stać było na ten towar, żeby mieszkanie było w jakimkolwiek zasięgu. Dzisiaj nie jest - mówił parlamentarzysta.

 

- Będziemy chcieli w ciągu kilku następnych tygodni, miesięcy prezentować nowe elementy programowe m.in. dotyczące mieszkań, tak jak mówiliśmy o podwyżce dla budżetówki o 20 proc. w związku z inflacją - zadeklarował poseł Tomczyk. 

 

ZOBACZ: Bartosz Arłukowicz o ratach kredytów: Polacy stracą mieszkania, bo odzyskają je banki

 

Polityk ocenił, że Polska jest jednym z ostatnich państw, które w sprawie mieszkań nie zrobiło absolutnie nic. - Kraje ościenne próbują robić wszystko, żeby ceny najmu nie skakały w górę, tak jak to ma miejsce w Polsce i  żeby zatrzymać galopujące ceny mieszkań - powiedział. 

 

- Ceny mieszkań w Sieradzu, Zduńskiej Woli, Łodzi czy Warszawie to jest patologia. A dzisiaj to jest patologia do kwadratu, bo nie dość, że te mieszkania są bardzo drogie, to jeszcze nikogo na nie nie stać i nikt nie jest w stanie dostać na nie kredytu - dodał.

 

Tomczyk: Pod rządami PiS-u możliwe jest tylko cierpienie kobiet

Poseł Tomczyk był również pytany o to, jak w tym tygodniu zagłosuje Platforma Obywatelska ws. projektu obywatelskiego, który dotyczy liberalizacji prawa do aborcji. 

 

ZOBACZ: Donald Tusk zapowiedział złagodzenie prawa do przerywania ciąży. Legalna aborcja do 12. tygodnia

 

- Będziemy głosowali nad każdym projektem, który umożliwia kobietom decydowanie - powiedział dodając, że nie wie, jak wygląda ten konkretny projekt obywatelski.

 

- Jedno jest pewne i chciałbym, żebyśmy sobie wszyscy zdawali z tego sprawę (...) - pod rządami PiS-u żadna liberalizacja prawa aborcyjnego nie jest możliwa. Pod rządami PiS-u możliwe jest tylko cierpienie kobiet, co już widzieliśmy - nie byli w stanie przeforsować tego w Sejmie, to przeforsowali to w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej - dodał.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie