Światowy Dzień Krwiodawcy. Prezydent Andrzej Duda oddał krew

Polska
Światowy Dzień Krwiodawcy. Prezydent Andrzej Duda oddał krew
Polsat News
Światowy Dzień Krwiodawcy. Prezydent Andrzej Duda oddał krew

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. W akcję włączył się prezydent Andrzej Duda, który oddał krew w mobilnym punkcie obok Pałacu Prezydenckiego.

- To bardzo ważne działanie, ważna akcja, to bardzo ważny dzień. Krew ratuje życie - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

- To działanie krwiodawców jest na wagę złota, na wagę życia. Ogromny szacunek dla wszystkich krwiodawców. Zachęcam, aby oddawać krew - apelował prezydent. - Nigdy nie wiemy komu i w jakim momencie nasza krew będzie potrzebna. Pamiętajmy, że możemy komuś naszą krwią uratować życie.

 

Prezydent oddał krew w mobilnym punkcie krwiodawstwa przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa w Warszawie obok Pałacu Prezydenckiego.

Kto i gdzie może oddawać krew?

Bieżące stany magazynowe zapasów krwi publikowane są na stronach internetowych poszczególnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

 

Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, które nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych, np. gastroskopii czy laparoskopii oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ludmyła Denisowa: przymusowa akcja krwiodawstwa na Krymie

 

Eksperci zalecają, by oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Dawcy nie mogą brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

 

Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle ok. 40-60 minut.

Latem krew jest potrzebna najbardziej

Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, a najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane m.in. większą liczbą wypadków i tym, że krwiodawcy przebywają w tym okresie na urlopach. Jednak zapotrzebowanie na krew występuje przez cały rok.

 

Najchętniej oddają krew mieszkańcy woj. podlaskiego. Najgorzej pod tym względem jest na Mazowszu. Woj. mazowieckie było w 2021 r. roku na ostatnim miejscu pod względem liczby krwiodawców na 1000 mieszkańców.

 

Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obchodzony jest na pamiątkę urodzin Karla Landsteinera 14 czerwca 1868 r. W 1901 r. Landsteiner odkrył grupy krwi, za co w 1930 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

mst / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie