Granica z Białorusią. Żołnierze próbowali zrobić podkop pod barierą

Polska
Granica z Białorusią. Żołnierze próbowali zrobić podkop pod barierą
Twitter/Straż Graniczna
Białoruscy żołnierze próbowali zrobić podkop pod barierą

Sześciu białoruskich żołnierzy próbowało zrobić podkop pod barierą na granicy z Polską. Jak podaje Straż Graniczna, w niedzielę 21 osób chciało nielegalnie dostać się na terytorium RP.

Z komunikatu opublikowanego przez Straż Graniczną na Twitterze wynika, że wśród nielegalnych migrantów byli obywatele m.in. Maroka, Senegalu i Indii.

 

ZOBACZ: Kim jest Marcin Mikołajek, który uciekł na Białoruś? Żaryn: Popierał wojnę w Ukrainie

 

Próby nielegalnego przekroczenia granicy miały miejsce na odcinkach chronionych przez placówki SG Narewka oraz Czeremcha.

 

- Na odcinku Dubicze Cerkiewne polskie patrole zauważyły 6 białoruskich żołnierzy, którzy próbowali zrobić podkop pod barierą - podaje Straż Graniczna.

 

Rozporządzenie MSWiA obowiązuje do 30 czerwca

Kończy się budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje jeszcze rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

 

Rozporządzenie było wprowadzone ze względu na - jak tłumaczono - w jego uzasadnieniu - wciąż mające miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy, które mogą być one wykorzystywane do eskalacji trwającego kryzysu migracyjnego.

 

ZOBACZ: Mariusz Kamiński: 1 lipca przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach przy granicy

 

Od 1 lipca rozporządzenie nie będzie już obowiązywać. W odległości 200 metrów od granicy będzie natomiast obowiązywać czasowy zakaz przebywania. Wojewoda podlaski wydał rozporządzenie ws. tego zakazu, który będzie obowiązywać od 1 lipca do 15 września.

mst/ sgo/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie