Kaliningrad. Media: masowe wykupowanie towarów po zakazie przewozu towarów koleją przez Litwę

Świat
Kaliningrad. Media: masowe wykupowanie towarów po zakazie przewozu towarów koleją przez Litwę
Pimthida/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0
W Kaliningradzie masowe wykupowanie towarów po zakazie przewozu towarów przez Litwę

W Kaliningradzie zakaz przewozu koleją przez Litwę niektórych towarów z Rosji. Wszystko przez sankcje UE nałożone na Kreml po wybuchu wojny w Ukrainie. - Mieszkańcy rosyjskiej eksklawy nad Morzem Bałtyckim zaczęli masowo wykupywać materiały budowlane i gaz - podał portal Moscow Times.

- Fala masowego wykupywania towarów przetoczyła się przez obwód kaliningradzki po tym, jak blokada kolejowa wprowadzona przez sąsiednią Litwę zagroziła izolowaniem rosyjskiej strategicznej eksklawy nad Bałtykiem - relacjonuje portal.

 

Mieszkaniec Kaliningradu Paweł Tatarincew powiedział dziennikarzom, że "pierwszego dnia blokady wszyscy zaczęli wykupywać wszystko", ale potem nastroje się uspokoiły. Ludzie "czekają, by zobaczyć jak się to ułoży" - dodał.

 

Jak pisze Moscow Times, prócz materiałów budowlanych mieszkańcy Kaliningradu kupowali również gaz, w obawie przed odcięciem gazociągów transportujących surowiec z terytorium Rosji.

Kaliningrad musi korzystać z kolei przy transporcie towarów z Rosji

Obwód kaliningradzki pozbawiony lądowego połączenia z resztą Rosji musi korzystać z tras kolejowych przez państwa bałtyckie, by sprowadzać towary i usługi. Prognozuje, że Rosja będzie zmuszona do zwiększenia transportu towarów do Kaliningradu drogą morską i powietrzną.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. "Putin pozwolił plądrować". SBU przechwyciła rozmowę telefoniczną

 

Politolog Dionis Cenusa powiedział, że choć władze rosyjskie przygotowywały się do takiej blokady, to spowoduje ona czasowe niedobory i zakłócenia, zanim nowe połączenia logistyczne zaczną sprawnie działać. - Choć władze uspokajają, wielu mieszkańców obawia się, że blokada nie tylko oznaczać będzie deficyt kluczowych towarów, lecz także przyspieszy inflację - relacjonuje portal.

Blokada przewozu niektórych towarów z powodu sankcji UE

Jak informowali przedstawiciele Litwy, blokowanie przewozu niektórych towarów do obwodu kaliningradzkiego nie wynika z decyzji władz w Wilnie, a jest skutkiem sankcji UE wobec Rosji i Białorusi, które weszły w życie w połowie czerwca. Unia wprowadziła je w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę.

 

Wśród towarów objętych ograniczeniami są materiały budowlane, cement i wyroby metalowe.

 

Kolejowa obsługa pasażerów z Rosji do Kaliningradu przez terytorium Litwy odbywa się bez zmian. 

msm/zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie