Wojna w Ukrainie. "Mordował za 205 tys. rubli". Pilot Grupy Wagnera zestrzelony

Polska
Wojna w Ukrainie. "Mordował za 205 tys. rubli". Pilot Grupy Wagnera zestrzelony
Fedor Leukhin/Wikipedia Commons/Facebook
"Mordował za 205 tys. rubli". Pilot Grupy Wagnera zestrzelony

"Uczestniczył w mordowaniu Ukraińców za 205 tys. rubli miesięcznie" - napisał na Facebooku Jurij Butusow, ukraiński ekspert do spraw wojskowości o przechwyconym przez Ukraińców pilocie Su-25. Według ustaleń major rosyjskich sił powietrznych Andriej Fiedorczukow jest najemnikiem prywatnej firmy wojskowej - Grupa Wganera.

Z wpisu Butusowa wynika, że żołnierze 72. Brygady Zmechanizowanej zestrzelili pod Swietłodarskiem szturmowego Su-25 przy pomocy rakietowego systemu przeciwlotniczego Igła, produkcji radzieckiej. 

 

Do ukraińskiej niewoli trafił pilot maszyny, którym okazał się major rosyjskich sił powietrznych Andriej Fiedorczukow. Podczas przesłuchania przyznał się, że jest najemnikiem prywatnej firmy wojskowej - Grupy Wagnera. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Brytyjski resort obrony: Grupa Wagnera wysłana do wschodniej Ukrainy

"Specjaliści od zabijania cywilów" 

"Uczestniczył w mordowaniu Ukraińców za 205 tys. rubli miesięcznie" - napisał Butusow. Oznacza to, że pilot-najemnik za udział w wojnie inkasował ponad 16 tys. zł miesięcznie. We wpisie czytamy, że Fiedorczukow bombardował ukraińskie miasta i ostrzeliwał punkty oporu armii przeciwnika. 

 

"Fiedorczukow ma nadzieję na wymianę, ale wie, że jest najemnikiem i może nie zostać do niej zakwalifikowany. W Ukrainie 'wagnerowcy' cieszą się złą sławą. Mają ręce we krwi, są specjalistami od zabijania cywilów" - podkreślił Butusow.

 

Do wpisu dołączył zdjęcie Fiedorczukowa z żoną i dziećmi. 

 

 

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana - według mediów - z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta". Działalność najemnicza jest w Rosji oficjalnie zakazana.

ap/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie