Nowotwory skóry. Prof. Lidia Rudnicka: Rozsądnie się opalać to sprzeczność

Polska
Nowotwory skóry. Prof. Lidia Rudnicka: Rozsądnie się opalać to sprzeczność
Polsat News
Prof. Lidia Rudnicka, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ekspozycja na słońce jest czynnikiem, który powoduje, że ryzyko zachorowania na nowotwory skóry zwiększa się - mówiła na antenie Polsat News prof. Lidia Rudnicka, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak się chronić? Kto jest najbardziej narażony i jakie symptomy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Każdego roku ok. 4 tys. Polaków dowiaduje się o tym, że ma czerniaka. Dermatolog prof. Lidia Rudnicka zaznaczyła, że "przyczyna nowotworów skóry to składanka różnych czynników".

 

- Jednak ekspozycja na słońce, nawet nie jedna, ale ekspozycje w kolejnych latach powoduje, że ryzyko zachorowania zwiększa się - podkreślała i dodała, że prawie każdy rak skóry "indukowany jest przez promienie słoneczne". 

 

- Rozsądnie się opalać to sprzeczność - stwierdziła.

Jak się chronić?  

- Powinniśmy chronić się przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych na skórę poprzez parasole, kapelusze czy ubranie - wymieniała prof. Lidia Rudnicka.

 

- Nie tylko w Polsce, ale w Europie bardzo duża część osób używa preparatów z filtrem poniżej 30. Oczywiście lepszy jest taki filtr niż wcale, ale jeśli chcemy się zabezpieczyć, to to powinno być 30 lub więcej - doradzała dermatolog. 

 

ZOBACZ: Pogoda. Upalny weekend w Polsce. Nawet do 35 st. C. IMGW wydał ostrzeżenia

 

Zaznaczyła też, że należy badać znamiona raz na kilka lat. - Po okresie letnim czy w okresie letnim powinniśmy zbadać skórę i zobaczyć czy nie ma tam zmian nowotworowych - mówiła dodając, że nowotwór wykryty wcześnie leczy się "łatwo i szybko". 

 

- Są takie procedury medyczne, że można wyleczyć taką zmianę nawet w ciągu jednej wizyty - mówiła. Natomiast niezdiagnozowany rak przez "rok, dwa czy trzy możne doprowadzić do przerzutów, a skutki mogą być katastrofalne". 

 

 

Od wielu lat trwają badania nad szczepionką "czerniakową". - Jeżeli ona wejdzie do szerokiego użytku, to będzie ona dla osób, które już zachorowały - wyjaśniła prof. Rudnicka. 

Czerniak. Kto jest najbardziej narażony? 

Dermatolog wymieniła też cechy osób, które są szczególnie podatne na choroby skóry spowodowane ekspozycją na słońce. - Jeśli chodzi o statystyki to są gównie osoby, które mają bardzo jasną skórę, rude włosy, albo blond włosy, jasne oczy - wymieniała dodając, że są to osoby, "które bardzo łatwo się oparzają".

 

- Mówi się: opalam się na czerwono - powiedziała. - Nie ma opalenizny na czerwono. Jeżeli mamy czerwoną skórę po ekspozycji na słońce, to po prostu się oparzyliśmy i to już jest niebezpieczne - tłumaczyła. 

Jakie symptomy powinny niepokoić? 

Kiedy bezzwłocznie powinniśmy udać się do dermatologa? - Klasycznie mówi się o tym, że jeżeli zmiana (na skórze - red.) jest asymetryczna, jeżeli ma nierówny brzeg, jeżeli ma więcej niż jeden kolor i jeżeli jest większa niż pół centymetra - wymieniała prof Rudnicka. 

 

- W dermatologii dysponujemy demoskopią, urządzenie, które pozwala na to, żeby wykryć czerniaka, nowotwory skóry, które są bardzo malutkie - tłumaczyła. 

ap / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie