Wykryją nowotwór cztery lata przed objawami? Eksperymentalne badanie

Świat
Wykryją nowotwór cztery lata przed objawami? Eksperymentalne badanie
Polsat News
Badania rozpoczęto w 2007 roku w Chinach. Od ponad 123 tys. osób pobrano próbki krwi, które trafiły do magazynów

Testy krwi zdiagnozują nowotwór nawet cztery lata przed pojawieniem się objawów? Być może będzie to możliwe dzięki badaniom, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Pokazały one, że w krwi lata przed diagnozą pojawiają się pierwsze symptomy nowotworu.

Od lat naukowcy starają się opracować test przesiewowy, który wykryje nowotwór złośliwy na tyle wcześnie, zanim komórki rozprzestrzenią się, a terapia będzie skuteczniejsza. 

 

Testy krwi

 

Nowa metoda opisana w "Nature Communications" przybliża naukowców do tego celu. Za pomocą badania krwi międzynarodowy zespół był w stanie zdiagnozować nowotwór na długo przed pojawieniem się objawów u prawie wszystkich badanych osób, u których rozwinęła się choroba. - Pokazaliśmy, że nawet do czterech lat przed pojawieniem się tych osób w szpitalu, we krwi są już symptomy świadczące o tym, że mają nowotwór - mówi Kun Zhang, bioinżynier z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, współautor badań. 

 

ZOBACZ: Świecąca farba oznacza komórki nowotworowe i pomaga chirurgom

 

To nowatorskie podejście. Wcześniejsze starania naukowców obejmowały badania zwykle testy krwi, które pobierano od osób, u których zdiagnozowano już chorobę. 

 

Z 90 proc. dokładnością

 

Badania rozpoczęto w 2007 roku w Chinach. Od ponad 123 tys. osób pobrano próbki krwi, które trafiły do magazynów. W ciągu następnych 10 lat ok. 1000 badanych zachorowało na raka. Zhang i jego zespół skupili się na opracowaniu testu na pięć najczęstszych typów raka: nowotwory żołądka, przełyku, jelita grubego, płuc i wątroby.

 

Opracowany przez nich test, zwany PanSeer, wykrywa wzorce metylacji, w których grupa chemiczna jest dodawana do DNA w celu zmiany aktywności genetycznej. Wcześniejsze badania wykazały, że nieprawidłowa metylacja może sygnalizować różne typy raka, w tym raka trzustki i okrężnicy.

 

Test PanSeer działa poprzez izolację DNA z próbki krwi i pomiar metylacji DNA w 500 miejscach, które wcześniej zidentyfikowano jako takie, które  mają największe szanse na zasygnalizowanie obecności nowotworu. 

 

ZOBACZ: Naukowcy ogłaszają wielki przełom w terapiach zwalczających nowotwory

 

Naukowcy przetestowali próbki 191 osób zdrowych i 191 osób, u których ostatecznie rozwinął się rak. Badanie pokazało, że byli w stanie z 90 proc. dokładnością wykryć nowotwór nawet do czterech lat wcześniej, niż pojawiły się jego objawy. 

 

Badanie może otworzyć nowe możliwości do opracowania testu przesiewowego na obecność nowotworu w osoczu krwi. Trzeba jednak przeprowadzić kolejne testy, zanim rozważy się wykorzystanie wyników badania do użytku klinicznego. 

pgo/ cientificamerican.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie